Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

23°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji je první potvrzený případ omikronu

17. 12. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji je první potvrzený případ varianty covidu-19 označované jako omikron. Jde o muže, který se vrátil z Afriky. U druhého podezřelého případu v regionu, který s potvrzeným souvisí, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku. ČTK to dnes řekla mluvčí krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.

"V kraji máme jeden potvrzený případ varianty omikron po příjezdu z Afriky. Jde o muže. U druhého případu, ženy, kde se jedná o podezření na omikron, bychom měli mít výsledky k dispozici příští týden. Jde o členy jedné rodiny," řekla Krejčí. Podle ní nebylo dosud zjištěno, že by se omikron v Královéhradeckém kraji šířil komunitně.

První oficiálně potvrzený případ omikronu v ČR byl koncem listopadu u ženy z Liberce, která se vrátila z Afriky. Hygienici poté odhalili další nakažené na jižní Moravě. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Tomáš Kulhánek / ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz