Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

V největších městech kraje od 1. ledna vzrostou ceny vodného a stočného

26. 12. 2021

page.Name
Inflace a zvyšování cen. To jsou obvyklé příčiny zdražování, které se od 1. ledna dotkne i Královéhradeckého kraje. V Hradci Králové a v Trutnově, dvou největších městech regionu, zdraží dálkové teplo. V Rychnově nad Kněžnou si lidé připlatí za vyvážení a likvidaci odpadů. V Trutnově bude od ledna dražší parkovné. Měnit se nebudou ceny nájmů v městských bytech, stejné zůstanou i poplatky za psy.

Zdražení vodného a stočného ohlásily vodárny v Hradci Králové, Trutnově, Náchodě, Jičíně a Dvoře Králové nad Labem. Zdražení vodárny zdůvodňují zejména inflačním růstem nákladů a nutností získat peníze na obnovu vodárenských sítí. Tříčlenná domácnost si za vodu za rok připlatí od 130 korun na Jičínsku po 600 korun na Trutnovsku.

Nejvyšší cena vody z okresních měst bude příští rok opět v Hradci Králové a okolí, kde vzroste o čtyři procenta na 105,44 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. V Trutnově voda zdraží o 7,3 procenta na 89,43 koruny, v Náchodě o 4,7 procenta na 88,77, na Jičínsku bude zdražení činit 1,6 procenta na 86,21, ve Dvoře Králové vodné a stočné zdraží o 6,1 procenta na 96,85, výjimkou z okresních měst je Rychnov nad Kněžnou, kde cena zůstane na 77,47 koruny za metr krychlový vody.

Lidé v krajském městě příští rok zaplatí více za dálkové teplo. Cena tepla od městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové od 1. ledna vzroste o 8,5 procenta na 610,82 koruny za gigajoule včetně DPH. Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok vzroste přibližně o 1193 korun na asi 15 270 korun. Do zvýšení ceny Tepelné hospodářství podle ředitele Jiřího Seidlera promítlo pouze nárůst ceny tepla z Elektráren Opatovice, od nichž firma teplo pro své zákazníky nakupuje.

Odběratelé tepla od společnosti ČEZ Teplárenská v Trutnově a v dalších lokalitách na Trutnovsku zaplatí příští rok za teplo zhruba o deset až 12 procent více. Účet za vytápění a ohřev vody průměrné domácnosti vzroste přibližně o 1000 korun. Do zdražení tepla se podle firmy promítají rostoucí ceny emisních povolenek a dále růst cen materiálu a práce. Konkrétní ceny tepla pro jednotlivé obce ČEZ zveřejní v lednu.

V Rychnově nad Kněžnou se poplatek za vyvážení odpadu v roce 2022 zvýší na 750 korun na osobu z dosavadních 650 korun. „Důvodem jsou dopady zákona o odpadech, který je v účinnosti od 1. ledna 2021,“ uvedl starosta Jan Skořepa. Ve Dvoře Králové od ledna upravují systém plateb za odpad tak, aby si domácnost mohla lépe zkombinovat četnost svozu s objemem vyvážené popelnice. Cílem je co nejvíce snížit množství netříděného odpadu, zaznělo z radnice. Domácnost, která zůstane u dosavadního systému, zaplatí o stovky korun navíc.

V Hradci Králové základní poplatek za vyvážení odpadů zůstane na 600 korunách na osobu a rok. V Jičíně zachovají poplatek 552, v Trutnově 540, v Náchodě základní poplatek bude opět 900 korun na osobu, ale zůstane pravidlo, že kdo zaplatí do konce února, bude dál platit sníženou taxu 450 korun.

Trutnovská radnice chce zdražením parkovného omezit dlouhodobé parkování aut v centru města. Například v památkové zóně, kam spadá Krakonošovo náměstí a přilehlé ulice, řidiči zaplatí za první půlhodinu 15 korun místo dosavadních pěti korun. Každá další půlhodina bude za 25 korun místo deseti korun. Ceny parkovného Trutnov neměnil 17 let. V ostatních okresních městech kraje se ceny parkovného měnit nebudou.

V Hradci Králové od ledna zdraží vstupné do plaveckého bazénu a akvacentra v průměru o osm procent. Například jedna hodina plavání v bazénu pro dospělého zdraží na 80 korun ze 75 Kč. Důvodem zdražení je růst cen energií a dalších nákladů. V Jičíně se bude od ledna opět platit místní poplatek z pobytu. Naposledy radnice tento poplatek vybírala v roce 2008. Poplatek bude činit 20 korun za osobu a každý započatý den. Ostatní velká města poplatek nemění. V Hradci Králové a ve Dvoře Králové zůstává 15 korun, v Rychnově nad Kněžnou pět korun a v Náchodě a v Trutnově 20 korun.

Již od 12. prosince se změnou jízdních řádů vzrostlo jízdné ve vlacích a autobusech objednávaných Královéhradeckým krajem. Jízdné zdražilo v řádech korun. V Náchodě od změny jízdních řádů vzrostl základní tarif v městské dopravě ze 12 na 14 korun.

V Hradci Králové mělo od ledna zdražit jízdné v městské hromadné dopravě, a to až o desítky procent. Jednotlivá jízdenka placená čipovou kartou města zdražit ze 14 na 16 korun. Po výhradách části zastupitelů však rada města své rozhodnutí o zdražení zrušila. Vedení města chce nové tarify projednat se zastupitelskými kluby včetně opozičních. Případné nové tarify by mohly začít platit od dubna 2022.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto