Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zima může klidně přijít. Královéhradečtí krajští silničáři jsou připraveni

26. 10. 2021

page.Name
Zimní období se pomalu blíží a silničáři v Královéhradeckém kraji už od 1. listopadu naskakují na zimní pohotovost. Připravenou mají techniku, posypový materiál i dostatek personálu. Na starosti mají více než 3,5 tisíce kilometrů silnic a údržba vyjde hejtmanství na 195 milionů korun.

Máme 208 kilometrů stále ještě neudržovaných úseků silnic, které jsou samozřejmě vyznačeny případnou dopravní značkou. Tento rozsah se nám každý rok daří snižovat, říká radní pro dopravu Václav Řehoř. V kraji je 460 kilometrů silnic I. třídy, 894 kilometrů silnic II. třídy a 2 392 kilometrů silnic III. třídy. 

Samozřejmě máme připravenou techniku, máme připravený posypový materiál a je připravený personál. To znamená řidiči, dispečeři, vše je připraveno k tomu, že bude-li nutný zásah, tak že včas vyjedeme, ujišťuje ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje Jiří Brandejs. Techniku bude v nastávajícím zimním období obsluhovat 230 řidičů, 30 techniků na dílnách a připraveno je i 85 dispečerů na 15 stanovištích. 

V nadcházející sezóně na silnice vyjedou také tři nové traktory s radlicí a čtyři sypače. Jeden z nich sestavili žáci Střední odborné školy technické a řemeslné v Novém Bydžově.

Studenti střední školy pod dohledem a patronací Tatrovky po zaškolení vozidlo sami smontovali. Což je pro ně velké plus, a to hlavně z hlediska toho, že prakticky mohli si osahat sestavení úplně nového vozidla, říká Brandejs. 

Další novinkou je i změna technologie údržby silnice II/310 Olešnice v Orlických horách - Sedloňov v CHKO Orlické hory, kde silničáři dostali výjimku a mohou zde používat chemický posyp. Ten má zajistit lepší kvalitu údržby.

I letos bude řidičům k dispozici webová aplikace Zimní obslouženost, která jim ukáže, kdy naposledy byl daný úsek ošetřen.

Tereza Karanská
tereza@salonkyhk.cz