Středa

7. června 2023

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Hradecký kraj se stal z původního premianta jarní vlny covidu problémem

14. 2. 2021

page.Name
Koronavirová pandemie měla od loňského jara v Královéhradeckém kraji dopad téměř na všechny oblasti života obyvatel regionu. Nejvíce zasáhla zdravotnictví, školství, kulturu, služby a cestovní ruch. První případ covidu zde byl zaznamenán 9. března a první úmrtí bylo oznámeno 26. března. Kraj se stal z premianta v první jarní vlně koronaviru postupně jedním z nejzasaženějších regionů v zemi.

Jarní vlna epidemie v porovnání s podzimní a zimní byla z hlediska počtu nakažených, zemřelých či tlaku na nemocnice výrazně slabší, ale o to citelnější z pohledu běžného života. Záchyty nákaz v populaci byly ovlivněné zpočátku nedostatečnou testovací kapacitou. Zatímco na jaře v kraji přibývaly maximálně desítky případů nových nákaz denně, od poloviny října šlo již o stovky.

Také úmrtí lidí v souvislosti s covidem přibývalo, od nízkých jednotek případů denně na jaře, po denní nárůsty okolo deseti na podzim až po denní nárůsty zemřelých mezi deseti až dvaceti v lednu a únoru letošního roku. Postupně rostl také tlak na nemocnice, který vyvrcholil během prvních dvou měsíců nového roku. Nemocnice, které se dostaly na hranu svých kapacit, v únoru ve větší míře přistoupily k převozům pacientů do jiných krajů.

Druhá vlna v kraji nastoupila koncem srpna, nákaza začala zrychlovat v září a vyvrcholila na přelomu října a listopadu. Počty nakažených se významně začaly promítat do obsazenosti nemocnic. Od poloviny listopadu do poloviny prosince nastal útlum, zaznamenané denní nárůsty nákaz se přesto pohybovaly mezi 200 až 400. Další náraz epidemie přišel koncem prosince a na začátku ledna.

Od té doby se denní nárůsty nákaz častěji dostávaly nad hranici tisíc případů a počty úmrtí v lednu a v první polovině února se pohybovaly mezi deseti až dvaceti. Kraj se zařadil mezi nejzasaženější regiony republice. V druhé polovině ledna byla v kraji potvrzena nakažlivější, tak zvaná britská mutace koronaviru.

V prvních dvou měsících roku 2021 se okres Trutnov dostal z hlediska šíření nákazy na několik týdnů na špici ze všech regionů v ČR. Vláda 11. února rozhodla o výrazném omezení pohybu lidí a zpřísnění opatření na Trutnovsku.  Zásadně se život v hradeckém kraji změnil v souvislosti s koronavirem poprvé loni na jaře po uzavření škol a vyhlášení nouzového stavu na začátku druhé březnové dekády.

Předčasně skončila zimní sezona na horách, úřady omezily provoz, ustal kulturní život. Významně se zredukovala veřejná doprava a omezila se výroba ve firmách. Nemocnice odložily neakutní výkony a operace. Nastala ale i do té doby nevídaná vlna solidarity, kdy stovky lidí začaly šít nedostatkové roušky, studenti se zapojili do pomoci v nemocnicích. Tovární výrobu roušek s nanovlákny v březnu spustil producent medicínského materiálu Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku.

Podnikům v česko-polském pohraničí na jaře způsobilo problémy omezení dojíždění polských pendlerů za prací do Čech. Například automobilka Škoda Auto, která je největším zaměstnavatelem v kraji, 18. března na několik týdnů zastavila výrobu v závodech Kvasiny a Vrchlabí.

Po dočasném uvolnění opatření před letními prázdninami v reakci na příznivou epidemickou situaci se od konce září opět začal postupně uzavírat život. Před tím, o letních prázdninách, ale stačilo hlavně odvětví cestovního ruchu nabrat dech, zvláště Krkonoše zažily rekordní léto z hlediska návštěvnosti. Vysokou návštěvnost zaznamenaly i některé turistické cíle v kraji, například Safari Park Dvůr Králové nad Labem.

V hradeckém kraji zahájila očkování proti koronaviru v sobotu 2. ledna hradecká fakultní nemocnice, krajské nemocnice se přidaly 8. ledna a soukromá ve Vrchlabí 11. ledna. Začalo se očkovat vakcínou Pfizer/BioNTech, koncem ledna přišla první menší zásilka vakcíny firmy Moderna a začátkem února vakcína značky AstraZeneca.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto