Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Koronavirová epidemie neustupuje, potvrdil z karantény hejtman Červíček

8. 2. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji za poslední týden přibylo 5 489 nových případů nákazy covid-19. Epidemická situace nadále zůstává nejhorší v okrese Trutnov, kde je nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v rámci celé republiky.

„Situace se v uplynulém týdnu nezlepšila, denní přírůstky nově nakažených dosahovaly v některých dnech až 1292 nově zjištěných případů nákazy. Nejvíce je zasaženo stále zejména Trutnovsko a vyšší počty vykazuje rovněž Hradec Králové. Jako jednu z možných příčin skokového nárůstu lze očekávat výskyt nakažlivější britské mutace viru, nicméně v našem kraji oficiálně zůstává potvrzen pouze jeden případ,“ řekl hejtman Martin Červíček, který je aktuálně v domácí karanténě kvůli kontaktu s nakaženým.

Jak dále uvedl, stále se netrpělivě očekává zprávu Státního zdravotního ústavu, který zkoumá vzorky z Královéhradeckého kraje a měl by potvrdit, o jaký typ mutace jde, což je důležité pro přesné informování veřejnosti a pro epidemická opatření v regionu. Za posledních 10 dnů se v regionu provedlo přes 18 tisíc PCR testů na devíti místech. Zároveň kraj ve spolupráci s nemocnicemi a armádou připravuje nasazení mobilních testovacích týmů mimo zdravotnická zařízení v nejpostiženějších lokalitách.

Od ledna se v kraji očkuje proti covid-19 v sedmi nemocnicích. „K 7. únoru bylo proočkováno 18 273 dávek vakcíny ze zhruba 20 tisíc dávek. Druhou dávku dostalo už téměř pět tisíc osob a zhruba stejný počet je očkovaných seniorů starších 80 let. Zároveň čekáme na další dodávku vakcíny, která by měla umožnit očkovat další zájemce,“ dodal hejtman.

Od dubna by se mělo očkování přesunout do očkovacích center, kde se bude aplikovat minimálně 100 tisíc dávek vakcíny měsíčně. Kraj je připravuje minimálně na sedmi místech – v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a ve Vrchlabí. Očkovací místa by ale mohla být také v Broumově, Jaroměři a Novém Bydžově.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto