Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Kraj se připojil k žádosti o nouzový stav na 14 dnů, hejtman ji poslal Babišovi

14. 2. 2021

page.Name
Po dohodě hejtmanů všech krajů České republiky Královéhradecký kraj žádá vládu o vyhlášení nouzového stavu na 14 dnů s konkrétními požadavky – na Trutnovsku bude omezení pohybu platit do konce února, rozšíří se provozní hodiny úřadů, vláda zajistí bezpečný návrat dětí do škol do 1. března a v co nejkratším termínu za přesně definovaných opatření se otevřou malé obchody a služby v návaznosti na otevření do škol.

Královéhradecký kraj je stále druhý nejvíce zasažený region v zemi s ohledem na týdenní nárůst nakažených na 100 tisíc obyvatel kraje. „V našem kraji máme kapacitu 300 lůžek na JIP pro jakoukoliv péči a v současné chvíli nám jich na celý kraj zbývá zhruba pět desítek. Za posledních sedm dnů v kraji přibylo 5594 nakažených osob s covid-19 a nemocnice jsou stále na hraně kapacit,“ řekl hejtman Martin Červíček.

Aktuálně je v nemocnicích 571 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho na lůžkách JIP 136. „Zdravotníci jsou vyčerpaní, dochází volná lůžka, záchranáři musí převážet pacienty mimo region, ale už i okolní nemocnice hlásí, že brzy nebudou moci přijímat další pacienty z našeho kraje. Situaci navíc zhoršuje šíření tak zvané britské mutace, která se potvrdila u 60 procent zkoumaných vzorků,“ uvádí hejtman.

S přihlédnutím k této skutečnosti, a zejména proto, že kraj nemůže dopustit kolaps zdravotnického systému, se bezpečnostní rada kraje shodla na tom, že zatím nelze výrazněji rozvolňovat. „Současně také není možné, aby napříč kraji platila různá opatření. Proto se připojíme k dalším krajům a o nouzový stav zažádáme na 14 dnů. Budeme ale požadovat, aby krizové opatření pro okres Trutnov trvalo pouze do 28. února do 23:59 hodin. Dále chceme rozšíření úředních hodin úřadů a zajištění bezpečného návratu dětí do škol do 1. března,“ sdělil Červíček.

Hradecký kraj požaduje, aby vláda podnikla kroky k co nejrychlejšímu přijetí nového pandemického zákona a stejně tak, aby učinila kroky k co nejkratšímu otevření maloobchodů, služeb a volnočasových aktivit v termínu navazující na navrácení do škol. Hejtman v této souvislosti dnes podal a zaslal premiérovi Andreji Babišovi žádost o nouzový stav, kterou zdůvodnil kritickou epidemickou situací a aktuálním stavem v nemocnicích kraje.

Přibývání nakažených a přeplněné nemocnice, to jsou fakta, která neumožňují výrazné uvolnění aktuálních protiepidemických opatření. Proto se i Královéhradecký kraj přidal k dohodě hejtmanů a podal žádost vládě na vyhlášení nouzového stavu na 14 dnů.

„Před odesláním žádosti o nouzový stav se sešla bezpečnostní rada kraje, která současnou epidemickou situaci vyhodnotila jako nepříznivou vůči výraznému rozvolnění. Pro její podání rozhodla zejména epidemická čísla v kraji, která patří k těm vůbec nejhorším v celé republice, a stav v nemocnicích,“ potvrdil hejtman.

Podle něj zásadní rozvolnění opatření sice není v této době ještě možné, ale co považuje za nejdůležitější na dalších 14 dnech nouzového stavu je to, že poskytne prostor pro urychlené přijetí nového pandemického zákona a jeho projednání premiérem s opozicí, aby nevznikaly diskuze o rozsahu opatření díky dohadování o nouzovém stavu.

Červíček si myslí, že je třeba vést konkrétní diskuzi o významu, vyhodnocení a potřebných epidemiologických rozhodnutích na základě jednání odborníků, kteří budou připravovat jejich rámec pro rozhodnutí vlády. „Proto jsme do žádosti také zahrnuli požadavek o aktualizovaném nastavení plánovaných opatření (školy, maloobchod, zákaz vycházení, úřední hodiny atd.) tak, aby omezení byla skutečně v nezbytně nutném rozsahu potřebném pro zvládání pandemie,“ sdělil.

JAK TO BUDE PO NEDĚLI?

V plném rozsahu bude nadále fungovat veřejná linková a železniční doprava. Stále budou platit omezení například při návštěvách v nemocnicích a v sociálních zařízeních a povinnost zakrytí dýchacích cest na veřejnosti. Nezmění se ani nasazení vojáků v nemocnicích a sociálních službách.

Zajištěna bude také péče o děti zdravotníků a zaměstnanců bezpečnostních složek, tedy chod tak zvaný určených škol zřízených ve spolupráci s obecními samosprávami. Doposud takto funguje na 36 školských zařízení v regionu. Nejdůležitější pro zpomalení šíření koronaviru zůstává testování veřejnosti. Nechat se testovat se budou moci lidé ve všech okresních městech a kraj navíc rozšiřuje možnost nechat se otestovat mobilními týmy.

Hejtman kraje Martin Červíček upozornil, že se kraj stále snaží posílit ve spolupráci s armádou a nemocnicemi mobilní odběrové týmy. V tomto týdnu testovaly dva týmy na Trutnovsku, příští týden by měly působit i v obcích na Náchodsku. „Testování je momentálně nejdůležitější cesta, jak zpomalit nekontrolovatelné šíření nákazy nejen v našem regionu, a my i v tomto smyslu apelujeme na stát, aby plošné testování co nejvíce podporoval,“ poznamenal.

Zároveň, jak se nechal slyšet, je potřeba, aby nejzatíženější regiony dostávaly více vakcín na proočkování nejrizikovějších skupin a co nejdříve začalo také očkování další veřejnosti. „Je třeba zdůraznit, jak vyplývá z přijatého usnesení Asociace krajů ČR, odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na vládě ČR.  Žádost o nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nouzového stavu jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní strany k dohodě na dalším postupu,“ dodal hejtman.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto