Středa

7. prosince 2022

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Nemocnice v kraji jsou na hraně, proběhly převozy pacientů mimo region

5. 2. 2021

page.Name
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji zůstává vážná, jsou pod velkým tlakem lidí, kteří potřebují hospitalizaci. V tomto týdnu došlo k přesunům pacientů mimo region. Dnes zůstávalo ve zdravotnických zařízeních asi 600 hospitalizovaných s covidem, z nichž v intenzivní péči (JIP) bylo asi 130.

O covid pacienty pečují v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. Podle mluvčí nemocnic kraje Lucie Chytilové byla dnes z hlediska obsazenosti nejhorší situace v nemocnicích Dvůr Králové nad Labem a v Rychnově nad Kněžnou. Počet hospitalizovaných pacientů tam překračuje deklarované kapacity.

„Situace v nemocnicích je stále vážná, jsou pod velkým tlakem pacientů, kteří potřebují hospitalizaci. Proto byly v tomto týdnu nutné i překlady mimo kraj, šlo o jeden až tři převozy denně, a to například do Prahy, Havlíčkova Brodu nebo do Českých Budějovic. Zejména šlo o pacienty z trutnovské a rychnovské nemocnice,“ řekla Chytilová. V krajských nemocnicích bylo dnes zhruba 360 covid pacientů, z nichž na JIP okolo 60.

FN dnes zajišťovala péči o zhruba 210 pacientů s covid-19, přibližně šest desítek vyžadovalo intenzivní péči. „Nemocnice se pohybuje na hraně svých kapacit. Situaci komplikuje především vysoký počet v práci nepřítomných zdravotníků, kterých je stále více než 300 z celkového počtu 3500,“ uvedl FN Jakub Sochor. V soukromé vrchlabské nemocnici se dnes léčilo s covidem 30 pacientů, z toho bylo sedm na JIP, uvedli její zástupci.

I přes zkrácení dodávek vakcín se v kraji dál očkuje, od tohoto týdne také vakcínou Moderna. FN podala zhruba 7200 dávek vakcíny zdravotníkům, seniorům nad 80 let či vysoce rizikovým vážně nemocným pacientům. „U více než 1500 z nich byla podána i druhá dávka. Včera podala nemocnice prvních 45 dávek vakcíny od firmy Moderna vysoce rizikovým chronickým pacientům. Kapacita očkovacího centra odpovídá množství dodávané vakcíny,“ prozradil Sochor.

FN pokračuje i v antigenním testování veřejnosti a PCR testech, například ve středu bylo metodou PCR vyšetřeno přes 1000 vzorků, zhruba 400 z nic bylo pozitivních. V ostatních nemocnicích bylo k dnešku oočkováno zhruba 7400 lidí. „Nemocnice očkují i v domovech pro seniory a sociálních zařízeních,“ dodala Chytilová.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto