Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nemocnice v kraji praskají ve švech, zůstávají téměř na hraně kapacit

10. 2. 2021

page.Name
Nutnost hospitalizací pacientů s koronavirem neslábne, situaci komplikuje výpadek zdravotnického personálu. Nemocnice v kraji jsou tak téměř na hraně svých kapacit a přepravují mimo kraj ty pacienty s covidem, jejichž stav to dovolí. V kraji bylo dnes hospitalizováno víc než 600 nemocných s covidem, víc než 120 vyžadovalo intenzivní péči.

O pacienty s covidem v hradeckém kraji pečují Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. „Ve fakultní nemocnici se zdravotníci starají o zhruba 220 pacientů, šest desítek z nich vyžaduje umístění na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice se blíží hranici svých kapacit. Situace je složitá, protože případné otevření dalších lůžek komplikuje stále vysoký počet v práci nepřítomných zdravotníků,“ řekl mluvčí FN Jakub Sochor.

V krajských zdravotnických zařízeních bylo dnes přibližně 360 hospitalizovaných. Léčebna dlouhodobě nemocných v Novém Bydžově na Hradecku dnes přidala deset lůžek na následné péči. „To pomůže Oblastní nemocnici Jičín přesouvat pacienty, jejichž stav se zlepší,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Nemocnice mají nyní dvě volná intenzivní lůžka a počet volných standardních se přes den pohybuje od 14 do 23. „Stav se rychle mění. Dnes byly z našich nemocnic přesuny dvou pacientů mimo kraj,“ dodala Chytilová. Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly včera nemocnice v kraji volných zhruba 23 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o dvě procenta víc než před týdnem.

Na odděleních JIP a ARO to bylo 230 lůžek, volných bylo okolo 13 procent, o necelá dvě procenta více než před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo v úterý z 1278 volných zhruba sedm procent, o dvě procenta méně než před týdnem. Pro pacienty s covidem zbývalo jedno takové lůžko, pro ostatní 88.

ČTK
Ilustrační foto
: Hynek Šnajdar