Pondělí

26. září 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Očkování pokračuje na sedmi místech, finišuje příprava očkovacích center

18. 2. 2021

page.Name
Celkem 24 618 dávek vakcíny se k úterku v Královéhradeckém kraji vyočkovalo mezi zdravotníky, rizikové pacienty, klienty, personál domovů pro seniory a také mezi lidi starší 80 let. Druhou dávku dostalo 8566 osob a očkování pokračuje.

„Očkujeme všechny vakcíny, které máme každý týden k dispozici a netrpělivě čekáme na další dodávky. Stále očkujeme nejrizikovější kategorie, což jsou zdravotníci v první linii, senioři starší 80 let, personál a klienti sociálních zařízení. Předpokládáme, že bychom do konce února měli mít tyto skupiny naočkovány minimálně první dávkou vakcíny, “ sděluje hejtman Martin Červíček.

V kraji se aktuálně očkuje na sedmi místech, a to ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, dále v nemocnicích v Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou a ve Vrchlabí. V domovech pro seniory očkují mobilní týmy z jednotlivých nemocnic.

Registrace k očkování stále probíhá prostřednictvím centrálního registračního systému na adrese https://registrace.mzcr.cz/.  Po zaslání tak zvané zvací sms zprávy si lidé mohou rezervovat termín a nechat se očkovat na jednom ze sedmi zmíněných očkovacích míst. Kraj zřídil i vlastní call centrum pro pomoc s registrací seniorům. Linka 495 817 110 je v provozu každý všední den od 9 do 14 hodin.

Ve větší míře se tento týden začaly v nemocnicích znovu otevírat volné termíny na první dávku očkování. To umožnilo zejména končící očkování první skupiny lidí a také končící očkování v domovech pro seniory. „Do konce února očekáváme dodávku zhruba osm tisíc dávek vakcíny Pfizer a předpokládáme, že většina z tohoto počtu již půjde na první dávku seniorům starším 80 let, kteří jsou registrovaní v systému,“ řekl hejtman.

Spuštění druhé fáze očkování se plánuje na duben, kdy by měl kraj disponovat větším počtem dávek vakcíny. „Oproti počtu 60 tisíc dávek vakcín na celé první čtvrtletí budeme mít od dubna k dispozici zhruba 100 tisíc dávek měsíčně a zrychlíme tak proočkování obyvatelstva našeho regionu. Osobně budu na vládu nadále vyvíjet tlak pro zvýšení počtu vakcín nad rámec plánovaných dodávek, zejména pro nepostiženější oblasti našeho kraje. Nepřestávám věřit, že situaci nakonec zvládneme,“ dodal Červíček.

Očkování obyvatel bude probíhat v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Dvoře Králové nad Labem, Rychnově nad Kněžnou, ve Vrchlabí, v Novém Bydžově, Broumově a v Jaroměři. Již v lednu kraj prostřednictvím lékařských komor a profesních sdružení oslovil zdravotníky a požádal je o pomoc s personálním zabezpečením v očkovacích centrech.

Pro všechny další zájemce, kteří jsou ochotni pomoci s personálním zabezpečením v očkovacích centrech (převážně ve 2. a 3. čtvrtletí 2021), byla zřízena e-mailová adresa pro přihlášení: ockovani@kr-kralovehradecky.cz  nebo na telefonní číslo 722 960 355, na kterém zájemci získají další informace. Souběžně s očkovacími centry, v případě dostatku vakcín Moderna a AstraZeneca, kraj počítá se zapojením praktických lékařů. Tyto vakcíny nemají tak přísné podmínky na distribuci a skladování jako vakcína Pfizer.

(hyš-ms)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto