Středa

24. července 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Od Moderny dorazilo do kraje 200 dávek vakcíny proti covidu, čekají se další

3. 2. 2021

page.Name
Dvě stě dávek vakcíny firmy Moderna dorazilo tento týden do Královéhradeckého kraje. Další větší zásilka této očkovací látky proti covidu-19 se očekává příští týden. Dosud se v regionu očkovalo vakcínou Pfizer/BioNTech.

„Do krajské jičínské nemocnice v úterý dorazila první zásilka vakcíny Moderna v malém množství, konkrétně sto dávek. Další dodávky pro tento týden již nemáme přislíbeny,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Jedno balení této vakcíny Moderna, tedy 100 dávek, dnes dopoledne obdržela také Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové.

„Nemocnice touto vakcínou v nejbližších dnech začne očkovat vysoce rizikové chronické pacienty. Další dodávky vakcíny Moderna by měly dorazit příští středu a měly by být vyšší,“ prozradil mluvčí FN Jakub Sochor. V kraji se očkuje na sedmi místech, kromě hradecké FN i v pěti krajských nemocnicích a v soukromé ve Vrchlabí. Očkováno bylo k dnešnímu dopoledni téměř 6700 lidí. Tato zařízení také léčí pacienty s covidem.

Situace v nemocnicích se zatím nelepší, kromě vysokého počtu hospitalizovaných pacientů s covidem chybějí kvůli nemoci či karanténě stovky zdravotníků. Nevyšší tlak je nadále na Oblastní nemocnici Trutnov, v tomto regionu se několik týdnů šíří nákaza nejrychleji ze všech pěti okresů v kraji.

Dnes dopoledne se v nemocnicích v kraji léčilo zhruba 600 pacientů s covidem, z nich asi 130 bylo na intenzivních lůžkách. V pátek bylo v těchto nemocnicích 575 pacientů s covidem-19, z nich přibližně 120 na JIP. V krajských nemocnicích bylo dopoledne hospitalizováno zhruba 360 pacientů s covidem-19, 64 na JIP, přičemž reálně jich je v intenzivní péči více.

„Intenzivní péče je již poskytovaná i na standardních lůžkách. Momentálně je volné jedno intenzivní lůžko a 40 standardních. Nemocných je 244 zdravotníků, což je mírné zlepšení,“ uvedla Chytilová. Podle ní se situaci v trutnovské nemocnici daří zvládat jen díky výpomoci jiných nemocnic v hradeckém kraji. V FN bylo dnes asi 210 pacientů s covidem, z nich asi 60 na JIP.

Ve vrchlabské nemocnici bylo dopoledne 30 covid pacientů, pět z nich na JIP. „Situace se mění každým okamžikem, spíše k horšímu,“ napsal dopoledne v SMS zprávě ČTK ředitel tamní nemocnice Michal Mrázek. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 1038 případů, před týdnem činil sedmidenní nárůst 955 případů. Ve většině okresů kraje bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto