Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Pacientů s covidem přibývá a chybí personál, situace v nemocnicích je napjatá

1. 2. 2021

page.Name
V nemocnicích v kraji bylo k dnešnímu dopoledni hospitalizováno zhruba 610 pacientů s covidem-19, z nich téměř 130 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Situace v těchto zdravotnických zařízeních, kde navíc chybějí zdravotníci, což péči o pacienty komplikuje, je i nadále napjatá.

„Víkend v nemocnicích proběhl s poměrně vysokou kapacitou lůžek, aktuálně je však opět velký tlak zejména na intenzivní lůžka, která jsou aktuálně v součtu všech holdingových nemocnici volná pouze dvě. K dispozici je nyní také přibližně 30 standardních lůžek,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V krajských nemocnicích bylo dopoledne hospitalizováno asi 360 lidí, z toho 63 na JIP. „Počty nemocných zdravotníků se také příliš nemění, i když velmi pozvolna klesají. Aktuálně je to asi 280 v pracovní neschopnosti,“ uvedla mluvčí. Největší tlak je stále na Oblastní nemocnici Trutnov.

Trutnovský okres je totiž regionem, kde se nákaza šíří nejrychleji. „Trutnovská nemocnice otevřela v pátek čtvrté covidové oddělení, personálně je však dlouhodobě neudržitelné, proto je plánu jej v průběhu týdne uzavřít, respektive vrátit tato lůžka původním oddělení interny,“ prozradila Chytilová.

Tato nemocnice je trvale personálně velmi oslabená, aktuálně je tam nemocných více než 70 zdravotníků. V soukromé vrchlabské nemocnici se dnes léčilo s covidem 30 pacientů, z nichž pět bylo na JIP. Ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové bylo k dnešku hospitalizováno téměř 220 pacientů s koronavirem, více než šest desítek z nich vyžadovalo péči na JIP.

„Situace je s ohledem na nárůst pacientů v Královéhradeckém kraji mimořádně náročná, problémem je především chybějící personál. V práci nepřítomných je stále více než 300 zdravotníků nemocnice z celkového počtu 3500,“ sdělil mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Odběrové centrum FN pokračuje v testování antigenními i PCR testy.

Například minulý pátek bylo provedeno 858 PCR testů, pozitivních bylo více než 300 z nich. Ve Vakcinačním centru FN pokračuje očkování proti koronaviru. „V centru bylo od 2. ledna podáno přibližně 6400 dávek, z toho u 1066 očkovaných šlo o podání druhé dávky. Kapacita očkování je uzpůsobena množství dodávaných vakcín,“ dodal mluvčí Sochor.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto