Neděle

10. prosince 2023

Nyní

Zítra

Svátek má

Poblíž Sněžky v Krkonoších lavina zasypala dva lidi, skialpinista zemřel

15. 2. 2021

page.Name
K tragické události došlo dnes v nejvyšších českých horách Krkonoších. Nedaleko Slezského domu u Sněžky totiž spadla lavina, po kterou skončili dva lidé. „Čtyřicetiletý muž utrpěl středně těžké zranění, ale byl při vědomí. Druhého. sedmnáctiletého chlapce, horská služba ale našla bez známek života. Zranění nebyla slučitelná se životem,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Libor Seneta.

Přeživší muž utrpěl pohmožděniny, otřes mozku, zlomeniny končetin. „Je podchlazen a je transportován do traumacentra do liberecké nemocnice,“ upřesnil mluvčí královéhradecké krajské záchranky Ivo Novák. Druhého muže začala horská služba hledat pomocí lavinových vyhledávačů. Mladšího skialpinistu našli záchranáři pod sněhem asi po pěti minutách pátrání.

Zásah záchranářů byl velmi náročný. „Když je lavinová nehoda, posádka je vystavena sekundárnímu pádu laviny. Všichni, kteří pátrají v laviništi, si musejí počínat maximálně obezřetně,“ sdělil Novák. Skialpinisté strhli lavinu dlouhou 400 až 500 metrů, která měla v místě odtrhu délku přibližně 60 metrů a výšku od půl metru do 1,5 metru.

Podle náčelníka Horské služby Krkonoše Pavla Jirsy lavina spadla na českou stranu směrem do Obřího dolu. Zdravotničtí záchranáři dostali informaci o neštěstí ve 12.38 hodin. Na místo byly povolány dva vrtulníky, jeden z Hradce Králové a druhý z Liberce. „Byl aktivován i liberecký vrtulník, obvykle platí, že na jednoho zraněného při lavině připadá jeden vrtulník. Nedokážu teď odpovědět, jestli dorazil na místo. Náš tam zasahoval,“ uvedl dnes ČTK lékařský náměstkem ZZS Anatolij Truhlář.

Podle členů horské služby je uvolnění laviny možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, výjimečně i při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá, lze očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu.

V Krkonoších platí v lavinových katastrech druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech je 80 až 130 centimetrů sněhu. Lavinové nebezpečí bylo  v nynější zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna, od kdy platil první stupeň. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února roku 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním lavina v Krkonoších zabila na konci prosince 2008 šestatřicetiletou skialpinistku, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.

ČTK
Foto:
Foto: Kateřina Svobodová, Jaromír Chalabala