Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Ředitelé nemocnic vyzvali veřejnost k dodržování nezbytných opatření proti covidu

15. 2. 2021

page.Name
Ředitelé nemocnic Královéhradeckého kraje v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem, k nimž se připojil také Libor Seneta, ředitel Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové, vydali společnou výzvu těchto zdravotnických zařízení, kterou se obracejí na obyvatelstvo v kraji.

Ředitelé referují o současné neutěšené situaci, kdy kapacity nemocnic jsou na hranici možností, a co hrozí, bude-li epidemie pokračovat současným tempem. „Chceme vás požádat o to, abyste vy sami, bez ohledu na nynější nebo v budoucnu platná omezení, přistoupili k takovým opatřením, která ochrání vás i vaše okolí před nekontrolovaným vývojem situace a těžkými dopady na zdraví a na celou společnost,“ píší.

Situace v krajských nemocnicích je totiž s ohledem na několik týdnů trvající nápor pacientů s covid, kteří vyžadují hospitalizaci, kritická. Přesto nemocnice přijaly řadu opatření, přesunuly zaměstnance a otevíraly stále další a další oddělení pro covidové pacienty. Příliv pacientů však neustává a nemocnice jsou výrazně přetížené.

„Zajištění péče o všechny akutní případy a také o pacienty s covid-19 je možné jen díky obrovskému nasazení všech zaměstnanců. Možnosti otevírání dalších oddělení jsou již velmi omezené a zajištění péče o pacienty je v některých dnech možné již jen díky transportům pacientů do jiných regionů. Bohužel vyhlídky na nejbližší týdny nejsou příliš optimistické,“ upozorňují ředitele nemocnic, kteří se v této extrémní situaci obracejí na obyvatele kraje s výzvou, aby dodržovali všechna nařízení a hygienická opatření.

„Omezte své sociální kontakty na nezbytné minimum a vyhýbejte se setkávání většího množství lidí. Mějte na paměti, že koronavirus může nakazit vás i vaše nejbližší a že těžký průběh se netýká jen seniorů, ale mnohdy dopadá i na daleko mladší lidi, kteří jen s obtížemi překonávají kritický stav a někdy ho ani přes veškeré naše úsilí nezvládnou. Děláme pro všechny nemocné v našich nemocnicích, ať již s covid-19, či jinými závažnými chorobami maximum možného. Neztěžujte to, prosím, nám ani našim nemocným svým neuváženým chováním. I vy se můžete ocitnout mezi nimi,“ upozorňují autoři výzvy.

Ředitele kromě toho žádají občany, aby zdravotníkům pomohli snížit počet hospitalizovaných pacientů i počet zemřelých dodržováním všech platných nařízení. „Buďte, prosíme, rozumní. Víme, že už těch nejrůznějších restrikcí a omezení máme všichni dost a už se nemůžeme dočkat návratu k normálnímu životu. Zatím to ale není možné,“ uvádějí.

PROSÍME A ŽÁDÁME:

  • omezte cestování a setkávání větších skupin (i rodinných) na naprosto nezbytnou míru
  • chraňte pomocí roušek či respirátorů nejen sebe, ale i své okolí
  • dodržujte rozestupy a vyvarujte se velkých akcí, především těch, kde padají zábrany a infekce se díky tomu šíří snadněji – vidíme v našich nemocnicích jejich důsledky
  • pečlivě si umývejte a desinfikujte ruce
  • ke všem těm propagovaným „R“ (roušky, ruce, rozestupy), přidejte, prosíme, to nejdůležitější „R“, tedy rozum.

„Dodržování opatření a postupný nárůst počtu očkovaných nás přiblíží k tolik potřebnému normálnímu životu. Chceme, aby naše děti mohly co nejdříve do škol, chceme, abychom se mohli vrátit ke svým povoláním a profesím, mohli do kin a divadel, chceme, abychom si opět mohli naplno užívat život, abychom mohli vycestovat na dovolenou, a jistě to chceme všichni. Buďme proto rozumní a ukáznění. Jen tak se nám to všem podaří. Rychlost, s jakou se budeme vracet k normálnímu životu, záleží na přístupu nás všech. Bez společného úsilí a rozumného přístupu všech to nepůjde,“ dodávají ředitelé krajských nemocnic.

Budeme-li všichni rozumní a budeme dobře spolupracovat, společně to zvládneme!

prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c.
Fakultní nemocnice Hradec Králové

RNDr. Bc. Jan Mach
Nemocnice Náchod

Ing. Luboš Mottl
Nemocnice Rychnov nad Kněžnou

Ing. Miroslav Procházka, CSc.
Nemocnice Trutnov

Ing. Tomáš Sláma, MSc.
Nemocnice Jičín

Ing. Miroslav Vávra, CSc.
Nemocnice Dvůr Králové nad Labem

MUDr. Libor Seneta
Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto