Pátek

8. prosince 2023

Nyní

-3°

Zítra

Svátek má

V lednu přibylo 726 případů covidu denně! Hejtman prosí veřejnost o obezřetnost

4. 2. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji se masivně šíří koronavirus a epidemická situace se nelepší. Každým dnem jsou čísla hlášená hygieniky velmi nepříznivá. Jen za včerejšek se objevilo 1292 nových případů, což je za posledních 14 dnů znovu rekord. Nejhorší situace je stále na Trutnovsku, kde za poslední týden přibylo celkem 1347 případů nákazy covid-19, ale i v Hradci Králové.

Chmurný stav potvrdil i krajský hejtman Martin Červíček. „Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se nelepší. Už čtvrtý týden zaznamenáváme vysoká čísla denního přírůstku nově nakažených. V lednu v průměru denně přibylo 726 nově nakažených osob. Chtěl bych proto znovu veřejnost poprosit o obezřetnost a o rozumné dodržování aktuálních protiepidemických opatření,“ vyzval.

V kraji byl před časem oficiálně potvrzen jeden případ nakažlivější, tak zvané britské mutace koronaviru. „Mezitím jsme z kraje odeslali do Státního zdravotního ústavu vzorky dalších zjištěných mutací koronaviru. V současné době netrpělivě čekáme na oficiální potvrzení, o jaký typ jde, neboť je zjevné, že současné masivní komunitní šíření je ovlivněno i mutací dosavadního typu koronaviru a bude o to důležitější být obezřetnější v následujícím období,“ uvedl hejtman.

Více než kdy před tím je teď důležité testování veřejnosti na přítomnost koronaviru. V současné době se v kraji testuje na covid-19 na devíti místech. Za poslední týden se v regionu provedlo téměř 13 tisíc antigenních testů a stejný počet PCR testů. „Přesto je potřeba, aby se lidé co nejvíce nechávali otestovat a předešli možnému nevědomému šíření nákazy. Zároveň projednáváme i nasazení mobilních testovacích týmů armády mimo zdravotnická zařízení v nejpostiženějších lokalitách,“ informoval radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink.

V Královéhradeckém kraji nadále pokračuje očkování proti covidu-19 v sedmi nemocnicích. Do včerejška se v regionu podalo 15 409 dávek vakcíny. Aktuálně nemocnice zpomalily příjem nových zájemců o očkování tak, aby očkovaly druhou dávkou.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto