Neděle

21. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zatím se nic nemění k lepšímu, nemocnice v kraji jsou stále téměř plné

12. 2. 2021

page.Name
Epidemický stav v Královéhradeckém kraji je stále velmi vážný. Lidí nakažených covidem-19 neubývá, hospitalizovaných v nemocnicích je velmi mnoho. Situace je napjatá, a to i přesto, že některá zdravotnická zařízení tento týden převezla některé pacienty mimo region, aby uvolnila covidová lůžka.

V nemocnicích se dnes léčilo zhruba 615 pacientů s covidem-19, z nichž zhruba 125 vyžadovalo intenzivní péči. O pacienty s covidem pečují Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. Před týdnem zůstávalo v nemocnicích asi 600 hospitalizovaných s covidem, z nichž v intenzivní péči asi 130.

Na Trutnovsku, které je koronavirem nejvíce zasažené a od půlnoci platí uzávěra okresu, působí také dva armádní mobilní odběrové týmy na vzorky na covid-19. Nemocnice jsou tam pod největším tlakem. Mobilní odběrové týmy armády by měly podle vedení kraje zmírnit prudký a zatím nevyjasněný nárůst nákazy v tomto regionu.

„Od úterního rána odebrali vojáci již více než 980 lidí a odhalili přes 60 pozitivních. Vedení trutnovské nemocnice to hodnotí jako úspěch. Pokračují dál. Během čtvrtka například bylo celkem i s nemocničními odběry provedeno 700 antigenních testů,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve středu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech. V krajských nemocnicích bylo dnes hospitalizováno zhruba 370 pacientů s covidem, z nichž okolo 60 v intenzivní péči.

„Volných standardních lůžek je 40 a čtyři intenzivní. Pod největším tlakem je nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku,“ uvedla mluvčí. Hradecká FN k dnešnímu dni zajišťovala péči o zhruba 220 pacientů s covidem, přibližně 60 vyžaduje intenzivní péči a nemocnice se pohybuje na hraně svých kapacit. „Nemocnice chystá otevření dalšího oddělení pro covid-19 pozitivní pacienty, problémem zůstává velký počet v práci nepřítomných zdravotníků,“ zopakoval mluvčí FN Jakub Sochor.

Ve FN pokračuje testování veřejnosti antigenními testy a také PCR testy, například ve středu bylo provedeno zhruba 900 PCR testů, asi třetina z nich byla pozitivních. „I nadále pokračuje očkování proti covidu-19. Očkovací centrum FN podalo od začátku ledna více než 9000 dávek vakcín, téměř 3000 lidí již dostaly druhou dávku vakcíny,“ prozradil Sochor.

Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly nemocnice v kraji ve čtvrtek volných zhruba 22 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o dvě procenta víc než před týdnem. Na odděleních JIP a ARO měly 230 lůžek, volných bylo okolo 18 procent, o necelých osm procent víc než před týdnem. Standardních lůžek s kyslíkem bylo ve čtvrtek z 1278 volných zhruba osm procent, zhruba stejně jako před týdnem. Pro pacienty s covidem zbývala čtyři taková lůžka, pro ostatní 97.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto