Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

V Aldisu začalo fungovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině

2. 3. 2022

page.Name
V kongresovém centru Aldis v Hradci Králové ve středu zahájilo provoz Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU). Ve spolupráci s hasiči, policií a dalšími organizacemi ho zřídil Královéhradecký kraj. V provozu bude nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a sloužit bude primárně k příjmu a pomoci uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny.

„Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině zabezpečuje prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny. Zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařídí v případě potřeby umístění do dočasného ubytování,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Registrace v KACPU čítá tyto procesy: lustraci, vydání statutu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. Veškerou administrativu usnadňuje fakt, že registrace probíhá na jednom místě.

„Hlavním koordinátorem všech činností krajského asistenčního centra je Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje. Kromě řídící funkce zajišťujeme také problematiku ubytování, humanitární pomoci a dopravy registrovaných Ukrajinců na místa ubytování. Samotné vybudování takového integrovaného improvizovaného pracoviště byla výzva a poděkování si zaslouží všichni, kdo se na něm podílí – ať už to jsou profesionální a dobrovolní hasiči, zástupci charity, složek IZS, úřadů i kongresového centra Aldis. To totiž splňuje všechny početné požadavky, které jsou na fungování asistenčního centra kladené,“ řekl ředitel krajských hasičů David Pouč.

KACPU využívá prostory dvou sálů v přízemí hradeckého kongresového centra Aldis. První sál slouží jako čekárna, ve druhém sálu se nachází tzv. front desk, kde probíhají veškeré administrativní procesy.

Na zřízení centra kraj spolupracuje s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje, Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje, Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP), Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Diecézní katolickou charitou Hradec Králové a také se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz