Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

V hradeckém přibývá uprchlíků z Ukrajiny, kteří nemají zajištěné ubytování

9. 3. 2022

page.Name
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v hradeckém Aldisu v posledních dnech zaznamenává mírný nárůst počtu ukrajinských uprchlíků. Přibývá těch, kteří nemají předem zajištěné ubytování. Od začátku fungování krajského asistenčního centra v Hradci Králové tam získalo vízum 3830 občanů Ukrajiny, kteří odešli před ruskou invazí do jejich země.

"Většina z uprchlíků přichází již se zajištěním bydlením, 232 lidem jsme pomohli ubytování zajistit. V posledních dnech ale přibývá těch, kteří ubytování dopředu zajištěné nemají," informovala ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Hradecké KACPU je podle ní vytížené z více než 90 procent, denně je schopné odbavit 850 až 1000 lidí. "Od 7 do 17 hodin máme kapacitu zhruba 500 lidí, to jsme v úterý mírně překročili, bylo to více než předchozí den. Kapacita centra je v noci zhruba 350 lidí, jsme schopni ji navýšit," řekla Götzová.

S hasiči, policií a dalšími organizacemi zřídil centrum Královéhradecký kraj v hradeckém Aldisu. Krajští hasiči, kteří provoz centra koordinují, evidují pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny 4500 volných míst. Jde o lůžka z kapacit státních úřadů a organizací, příspěvkových organizací i soukromníků. Ubytovací kapacity v kraji podle hasičů zatím stačí.

Hradecké asistenční centrum reaguje na požadavky Národního asistenčního centra pomoci Ukrajině. V neděli KACPU Hradec Králové odlehčilo Praze, když odtamtud autobus krajských hasičů přivezl 39 uprchlíků. V Hradci byli zaregistrováni a dostali ubytování z kapacit ministerstva vnitra. Hradečtí krajští hasiči v pondělí převáželi uprchlíky z Prahy také do Libereckého kraje.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: HZS KHK/Michal Fanta