Středa

27. září 2023

Nyní

20°

Zítra

19°

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v květnu klesla, je jako před covidem

8. 6. 2022

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v květnu klesla na 2,5 procenta z dubnových 2,6 procenta. Snížila se čtvrtý měsíc a poprvé se dostala na hodnotu před vypuknutím epidemie covidu-19 v březnu 2020. Práci k poslednímu květnu nemělo 9584 lidí, proti dubnu to bylo o 400 méně. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v květnu meziměsíčně klesl o 63 na 12.790 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V porovnání s květnem roku 2021 nezaměstnanost v kraji klesla o čtyři desetiny procentního bodu z tehdejších 2,9 procenta. Od loňského května, tedy v posledním roce, se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,5 do tří procent. Na nejvyšší hodnotě, na třech procentech, byla pouze letos v lednu.

Po vypuknutí epidemie covidu v březnu 2020 nezaměstnanost v kraji vzrostla. Nejvyšší byla na začátku roku 2021, kdy se pohybovala na 3,3 procenta. V posledním předcovidovém roce 2019 nezaměstnanost v kraji klesla v některých měsících i pod dvě procenta.

V květnu nezaměstnanost klesla ve třech okresech z pěti. Nejvyšší pokles, o tři desetiny procentního bodu na 3,3 procenta, vykázalo Náchodsko. Přesto mělo nadále nejvyšší nezaměstnanost v kraji. Nezaměstnanost v květnu ještě klesla na Hradecku a Trutnovsku, a to o desetinu procentního bodu na 2,4 a tři procenta.

Nejnižší nezaměstnanost byla nadále na Rychnovsku s hodnotou 1,7 procenta. Rychnovsko mělo po okresech Praha-východ, Pelhřimov, Praha-západ a Benešov pátou nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 1,9 procenta byla osmou nejnižší hodnotou v zemi.

Podle Úřadu práce ČR trh práce nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Lidé sezonní práci nacházejí zejména ve stavebnictví, cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví. "S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci úřadů práce nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Zaměstnavatelé mají nadále zájem hlavně o pracovníky v technických a dělnických oborech. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících, uvedl Úřad práce ČR. Další vývoj zaměstnanosti bude podle úřadu záviset na vývoji války na Ukrajině, počtu uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny a také na dopadu energetické krize na podniky.

Volných míst v kraji bylo nadále více než nezaměstnaných. V okresním porovnání převyšoval počet volných míst počet nezaměstnaných na Královéhradecku, Jičínsku a Rychnovsku. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku bylo víc nezaměstnaných než volných míst. Nejvíce volných míst nabízeli ke konci května zaměstnavatelé na Královéhradecku, a to 5065.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v květnu čtvrtou až šestou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nižší měly s 2,1 procenta sousední Pardubický kraj, s 2,2 procenta Jihočeský kraj a s 2,4 Zlínský kraj. S Královéhradeckým krajem shodných 2,5 procenta měly Plzeňský kraj a kraj Vysočina.

V celé ČR nezaměstnanost v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. Bez práce bylo 235.468 lidí, o 8190 méně než v dubnu.

ČTK