Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Počty nakažených covidem rostou, v nemocnicích je ale situace klidná

29. 7. 2022

page.Name
Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraj sílí, situace v nemocnicích je však klidná. Hospitalizovaní pacienti s koronavirem zpravidla přišli do nemocnic s jinými zdravotními potížemi, covid-19 byl u nich zjištěn až testováním. Vyplynulo to z dnešního vyjádření zástupců nemocnic, hejtmanství a z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za posledních sedm dní testy v kraji odhalily 788 nákaz, před týdnem za stejnou dobu 661 a předtím 466 a 222, uvedlo ministerstvo. Nákaza je v kraji na vzestupu od poloviny června.

"V Královéhradeckém kraji i nadále pokračuje vzestup denních počtů pozitivně testovaných osob na covid-19. Tento nárůst však v posledním týdnu již není tak strmý a nelze vyloučit, že se pomalu blížíme kulminaci této vlny. Nadále je třeba jednoznačně opatrnosti tam, kde se schází více lidí. Používání respirátorů již zavedla sociální zařízení a zdravotnická zařízení," řekl dnes ČTK ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Ivan Kučera.

Hospitalizovaných s covidem v kraji bylo ráno 59, o 33 více než před týdnem v pátek. V intenzivní péči bylo dnes sedm pacientů s covidem, před týdnem šest, uvedlo hejtmanství.

Ve státní Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové bylo k dnešku zhruba 40 pacientů s covidem-19. "Počet těchto hospitalizovaných mírně narůstá. Většinou se jedná o pacienty, kteří jsou hospitalizováni kvůli jinému základnímu onemocnění. Všem návštěvám pacientů hospitalizovaných v nemocnici doporučuje, aby při kontaktu s pacienty využívali ochranu úst a nosu," řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod kterou spadá i rychnovská nemocnice. "Ve všech krajských nemocnicích je situace z hlediska covidu-19 klidná, hospitalizováni jsou v každé z nemocnic maximálně jednotky lidí na izolovaných pokojích, v intenzivní péči nikdo," řekla dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V krajských nemocnicích podle ní nejsou žádná plošná omezení ani opatření, nemocnice jsou v plném provozu. Náchodská a rychnovská nemocnice doporučuje nošení ochrany úst a nosu každému, kdo má příznaky respiračního onemocnění. Trutnovská a královédvorská nemocnice žádají návštěvy pacientů o nošení roušek či respirátorů, zaměstnancům doporučují nošení respirátoru při kontaktu s pacientem. Jičínská nemocnice doporučuje ambulantním pacientům nošení roušek či respirátorů, uvedla Chytilová.

Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, stoupla v kraji v mezitýdenním srovnání na dnešních 143 ze 120 před týdnem v pátek, před tím ve stejný den byla na hodnotě 85. V celé ČR na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden 158 nakažených.

Na Hradecku za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel 174 nakažených, před týdnem 145. Na Jičínsku je sedmidenní incidence na hodnotě 153, proti 120 před týdnem. Na Náchodsku bylo za sedm dní zjištěno 135 nakažených na 100.000 obyvatel, před týdnem v pátek 110.

Sedmidenní incidence v okrese Trutnov byla dnes 124 a na Rychnovsku 103. Před týdnem v pátek byla na Trutnovsku na hodnotě 98 a na Rychnovsku 113, vyplynulo z údajů ministerstva.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 213.768 lidí, což je 39 procent obyvatel regionu. Z nemoci se vyléčilo 210.581 lidí a 2177 jich zemřelo, uvedlo ministerstvo.

ČTK