Pátek

31. března 2023

Nyní

13°

Zítra

11°

Svátek má

Chybí přes 500 zaměstnanců. Fakultní nemocnice je na hraně kapacit

1. 2. 2022

page.Name
Více než 500 zaměstnanců chybí aktuálně převážně kvůli izolaci, karanténě nebo ošetřování ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FNHK). Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora je FNHK na hraně svých personálních kapacit, k zásadnímu omezení provozu ale zatím nemocnice nepřistoupila.

Ve FNHK aktuálně chybí asi 10 procent z celkového počtu více než pěti tisíc zaměstnanců. "V posledních týdnech narůstá počet v práci nepřítomných zaměstnanců FNHK napříč všemi kategoriemi, ať už z důvodu nemocí, izolace, karantény či ošetřování člena rodiny. Nemocnice je na hraně svých personálních kapacit," řekl dnes ČTK mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Podle něj je zatím možné zajišťovat provoz bez zásadních omezení provozu. "Nutné byly například redukce lůžkových kapacit některých oddělení," řekl Sochor.

S personálním výpadkem se potýkají také nemocnice zřizované krajem, v nich chybí desítky zaměstnanců. "K zásadnímu omezení provozu v krajských nemocnicích zatím dojít nemuselo," řekl ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann.

Počet hospitalizovaných opět roste

Dnes ráno bylo v kraji podle hejtmanství 139 hospitalizovaných pacientů s covidem a 22 z nich v intenzivní péči. V pondělí se ve všech nemocnicích v kraji léčilo s covidem 126 pacientů, z nich 23 na JIP a před týdnem v úterý bylo těchto pacientů 80, z nich 15 v intenzivní péči.

Epidemie koronaviru v kraji nadále sílí. Strmý nárůst počtu případů trvá v kraji od pondělí 17. ledna, podle odborníku je za tím nakažlivější koronavirová varianta omikron, která v kraji dominuje. V kraji v pondělí testy odhalily 1906 potvrzených případů covidu-19. Před týdnem přibylo ve stejný den 1648 nakažených a o týden dříve 932. Rekord v kraji v počtu případů za den je ze středy 26. ledna, a to 2512, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví.

Nákaza v kraji se podle ministerstva zdravotnictví šíří nejrychleji v okrese Náchod a Rychnov nad Kněžnou. Nejméně naopak na Jičínsku.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz