Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Kraj dá letos na podporu hospicové péče 21 milionů korun

31. 1. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj dá letos na podporu hospicové péče 21 milionů korun, zhruba stejně jako v roce 2021. Částku si rozdělí provozovatelé pěti domácích hospiců a kamenný Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé. Kraj podporuje hospicovou péči od roku 2018. Na její podporu v roce 2021 vynaložil 20,5 milionu korun, zhruba stejně jako předloni.

Dvě dotace od kraje v celkové výši přes 15 milionů korun dostane Oblastní charita Červený Kostelec, která provozuje kromě kamenného hospice Anežky České s kapacitou 30 lůžek také mobilní služby. Více než dva miliony korun obdrží od kraje Oblastní charita Hradec Králové, která zajišťuje péči prostřednictvím projektu Domácí hospicová péče Hradec Králové, a to jak v krajském městě, tak i v jeho okolí zhruba do 20 kilometrů.

Dalšími podpořenými organizacemi je Oblastní charita Trutnov, která nabízí domácí hospicovou a paliativní péči a také ošetřovatelskou péči a půjčovnu pomůcek. Domácí hospic Duha poskytuje mobilní péči klientům v okolí Hořic a Vrchlabí, nabízí také ošetřovatelskou péči či půjčovnu pomůcek. Domácí hospic Setkání pomáhá na Rychnovsku, uvedli zástupci kraje.

Hospic je zdravotní a sociální služba, která nabízí pomoc těžce nemocným a umírajícím. Domácí hospic zajišťuje ošetřovatelskou a paliativní péči v domácím prostředí pacienta tak, aby mohl prožít poslední dny svého života doma, důstojně, v kruhu svých blízkých.

Hospicová péče v domácím prostředí, která se začala rozvíjet v posledních letech, je podle hejtmanství nedostatečně financována ze zdravotního pojištění. Hospice tak spoléhají na dary od soukromých a firemních dárců nebo od různých nadací.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz