Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Kraj dá letos na podporu hospicové péče 21 milionů korun

31. 1. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj dá letos na podporu hospicové péče 21 milionů korun, zhruba stejně jako v roce 2021. Částku si rozdělí provozovatelé pěti domácích hospiců a kamenný Hospic Anežky České v Červeném Kostelci na Náchodsku. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé. Kraj podporuje hospicovou péči od roku 2018. Na její podporu v roce 2021 vynaložil 20,5 milionu korun, zhruba stejně jako předloni.

Dvě dotace od kraje v celkové výši přes 15 milionů korun dostane Oblastní charita Červený Kostelec, která provozuje kromě kamenného hospice Anežky České s kapacitou 30 lůžek také mobilní služby. Více než dva miliony korun obdrží od kraje Oblastní charita Hradec Králové, která zajišťuje péči prostřednictvím projektu Domácí hospicová péče Hradec Králové, a to jak v krajském městě, tak i v jeho okolí zhruba do 20 kilometrů.

Dalšími podpořenými organizacemi je Oblastní charita Trutnov, která nabízí domácí hospicovou a paliativní péči a také ošetřovatelskou péči a půjčovnu pomůcek. Domácí hospic Duha poskytuje mobilní péči klientům v okolí Hořic a Vrchlabí, nabízí také ošetřovatelskou péči či půjčovnu pomůcek. Domácí hospic Setkání pomáhá na Rychnovsku, uvedli zástupci kraje.

Hospic je zdravotní a sociální služba, která nabízí pomoc těžce nemocným a umírajícím. Domácí hospic zajišťuje ošetřovatelskou a paliativní péči v domácím prostředí pacienta tak, aby mohl prožít poslední dny svého života doma, důstojně, v kruhu svých blízkých.

Hospicová péče v domácím prostředí, která se začala rozvíjet v posledních letech, je podle hejtmanství nedostatečně financována ze zdravotního pojištění. Hospice tak spoléhají na dary od soukromých a firemních dárců nebo od různých nadací.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz