Pondělí

5. června 2023

Nyní

22°

Zítra

20°

Svátek má

V soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje uspěly i dvě stavby z Hradce

21. 11. 2022

V soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje uspěly i dvě stavby z Hradce 0 snímků
Přestavba nevyužité nemocniční budovy na domov seniorů v Opočně na Rychnovsku získala hlavní ocenění v soutěži Stavba roku Královéhradeckého kraje za rok 2022. Do letošního 19. ročníku soutěže stavbaři, investoři a architekti přihlásili celkem 19 staveb, z toho hned sedm hradeckých. Z těch nakonec nejvíce uspěla rekonstrukce Hlavní ulice na Novém Hradci, která získala titul Stavba roku v kategorii dopravní stavby.

Absolutním vítězem soutěže se stala přestavba domova seniorů v Opočně za více než 100 milionů korun. Investorem stavby byl Královéhradecký kraj. Stavbu projektovala společnost Projecticon z Nového Hrádku na Náchodsku, přestavbu udělala stavební společnost Valc z Hradce Králové. V objektu dříve byla porodnice a chirurgie. Při rekonstrukci budova dostala nástavbu třetího podlaží, plochou střechu místo valbové a projektanti razantně změnili vnitřní dispozice. Kapacita objektu je 47 lůžek.

Hned čtyři své stavby do soutěže přihlásilo město Hradec Králové. Jedná se o Odlehčovací službu v Honkově ulici, rekonstrukci parteru před zimním stadionem, novou sportovní halu na Pouchově a rekonstrukci Hlavní ulice na Novém Hradci Králové. V nominaci byly i další tři hradecké stavby, které mají soukromého investora. Jedná se o kongresový hotel Aldis, bytový dům Cihlovka 1 v Kuklenách a Polyfunkční dům nad předávací stanicí A43 v ulici Jana Koziny. 

Mezi devatenáctkou nominovaných nakonec uspěly dvě hradecké stavby. Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní stavby porota udělila rekonstrukci Hlavní ulice v lokalitě u hvězdárny na Novém Hradci Králové. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu dostali autoři bytového domu Cihlovka v Kuklenách. Z mimohradeckých staveb si pak odnesli čestné uznání od odborné poroty tvůrci obchvatu Domašína na Rychnovsku a bytové rezidence Nerudovka v Novém Městě nad Metují. Zvláštní cenu poroty obdržela novostavba základní školy v Černíkovicích na Rychnovsku. 

„Cílem soutěže je seznámit širokou odbornou i laickou veřejnost s úrovní současného stavebnictví, architekturou a projektováním v Královéhradeckém kraji. Jsem rád, že můžeme přispět ke zviditelnění autorů staveb, kteří myslí nejen na stavební náklady, ale také na funkčnost budovy a komfort těch, kteří je využívají. Jsem přesvědčen o tom, že stávající energetická krize se promítne do stavebnictví a budeme ještě více dbát nejen na úspornost staveb, ale i na šetrnost při výstavbě, kdy budeme více přistupovat k rekonstrukcím starších objektů,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Stavby z hradeckého kraje se často prosazují v celostátním měřítku. Rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové získala v roce 2017 titul Stavba roku ČR. V roce 2016 získala ocenění Stavba roku ČR rekonstrukce hospitalu Kuks, v roce 2015 jej obdržel Komenského most v Jaroměři a v roce 2014 kabinová lanovka na Sněžku. V minulých letech tento titul získaly také společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar a budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: KHK, Tomáš Kulhánek