Pátek

29. září 2023

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecký kraj přidá na hospicovou péči další tři miliony korun

31. 10. 2022

page.Name
Na hospicovou péči v letošním roce půjde o tři miliony korun více, než se předpokládalo, 24 milionů korun. Dnes o tom rozhodli krajští zastupitelé. Zvýšení souvisí zejména s extrémním růstem cen energií. Podpora směřuje mezi pět poskytovatelů terénní hospicové péče a pro jeden hospic kamenný. V dotačním programu na podporu hospicové péče pro rok 2023 rozdělí kraj 22 milionů korun. Loni na její podporu vynaložil 20,5 milionu korun, zhruba stejně jako předloni.

"Důvodem dnes schváleného navýšení dotace je kompenzace zvýšených cen energií, pohonných hmot i dalších vstupů, ale také propady příjmů poskytovatelů hospicové péče z darů fyzických a právnických osob s ohledem na zhoršenou ekonomickou situaci," řekl dnes ČTK mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

V kraji stabilně hospicovou péči zajišťuje pět domácích hospiců a Hospic Anežky v Červeném Kostelci, který má pro paliativní péči kapacitu 30 lůžek.

Hospic je zdravotní a sociální služba, která nabízí pomoc těžce nemocným a umírajícím. Domácí hospic zajišťuje ošetřovatelskou a paliativní péči v domácím prostředí pacienta tak, aby mohl prožít poslední dny svého života doma, důstojně, v kruhu svých blízkých.

Podle zástupců kraje loni služeb mobilního hospice využilo zhruba 380 pacientů, přes 410 pacientů za rok pak využilo pobytové hospicové péče.

ČTK