Úterý

21. března 2023

Nyní

12°

Zítra

17°

Svátek má

Vítr v hradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy, hladiny řek stouply

17. 2. 2022

page.Name
Silný vítr s deštěm dnes dopoledne v Královéhradeckém kraji lámal stromy a ničil střechy. V severní části kraje deště a tání sněhu vzedmuly hladiny řek až na třetí stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Hasiči měli do dnešních 13:00 kvůli větru asi 320 výjezdů, což bylo proti běžnému dni asi dvacetkrát více. ČTK to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Drtivou většinu výjezdů jsme měli k popadaným stromům. Například silnici I/14 mezi Náchodem a Horní Radechovou zatarasily desítky popadaných stromů. Dopoledne se nám stromy podařilo odklidit," řekla mluvčí. Hasiči také zasahovali u asi 20 větrem poničených střech. Nejvíce vichřice zasáhla Trutnovsko, kde hasiči do 13:00 zasahovali u 90 událostí. Na Náchodsku vyjížděli k 71 událostem a na Jičínsku k 65.

V Rudníku na Trutnovsku se sesunul vodou podmáčený svah v blízkosti rodinného domu. "Nikdo nebyl zraněn. Obyvatele jsme evakuovali. Statik na místě vyhodnotil, že je potřeba svah stabilizovat, což zajistí místní firma," uvedla mluvčí hasičů.

Deště a tání sněhu dnes vzedmuly hladiny Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Stěnavy v Meziměstí na Náchodsku na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Odpoledne ještě zůstával třetí stupeň ve Vestřevi, Stěnava v Meziměstí byla na prvním stupni. Druhé povodňové stupně byly odpoledne na Stěnavě v Otovicích na Náchodsku, na Metuji v Maršově nad Metují, v Hronově a v Krčíně a na Labi pod přehradou Les Království.

Hasiči na Trutnovsku a Náchodsku vyjížděli k asi 30 čerpáním vody. Šlo hlavně o čerpání vody z rozlitých potoků ze sklepů a garáží a z lagun na silnicích. Hasiči například pomáhali s úklidem silnice v Dolní Branné, kterou voda zaplavila až do výšky jednoho metru. "Po 11:00 byla silnice uklizená, začínáme tam s čerpáním vody z okolních domů," uvedla mluvčí hasičů.

Největší nápor volajících zaznamenalo operační středisko hasičů dopoledne. Některá volání proto musela být přesměrována hasičům do okolních krajů. Kolem poledne již událostí ubylo.

ČTK
redakce@salonkyhk.cz