Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Královéhradecký kraj podpoří hospicovou péči částkou 22 milionů korun

13. 9. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj v dotačním programu na podporu hospicové péče pro rok 2023 rozdělí 22 milionů korun. V pondělí o tom rozhodli krajští zastupitelé. Žádost o dotaci mohou zájemci podávat od 17. října do 16. listopadu. Letos kraj podpořil hospicovou péči 21 miliony korun.

"Do programu jsme navýšili alokaci, budeme rozdělovat 22 milionů korun. Tento finanční objem rozdělíme mezi pět poskytovatelů terénní hospicové péče a pro jeden hospic kamenný," řekla dnes náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

V kraji stabilně hospicovou péči zajišťuje pět domácích hospiců a Hospic Anežky v Červeném Kostelci, který má pro paliativní péči kapacitu 30 lůžek.

Hospic je zdravotní a sociální služba, která nabízí pomoc těžce nemocným a umírajícím. Domácí hospic zajišťuje ošetřovatelskou a paliativní péči v domácím prostředí pacienta tak, aby mohl prožít poslední dny svého života doma, důstojně, v kruhu svých blízkých.

Podle zástupců kraje loni služeb mobilního hospice využilo zhruba 380 pacientů, přes 410 pacientů za rok pak využilo pobytové hospicové péče.

Výstavbu druhého lůžkového hospice v kraji chystá Oblastní charita Hradec Králové ve Stěžerách na Hradecku. Měl by mít kapacitu 16 až 20 lůžek.

ČTK