Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

ŘSD vypsalo tendr na přestavbu křižovatky Mileta za půl miliardy korun

26. 6. 2023

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo soutěž na přestavbu křižovatky Mileta na silničním okruhu Hradce Králové. Předpokládaná hodnota zakázky je 527 milionů korun bez DPH. Stavba má vydané pravomocné stavební povolení. Jde o sdruženou investici státu, Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. O přebudování frekventované křižovatky město usiluje přes 20 let, jde o jeden z nejvýznamnějších dopravních uzlů ve městě.

Nabídky mají zájemci podat elektronicky do 4. srpna, vyplývá z údajů na profilu zadavatele ŘSD. Hodnoticím kritériem bude z 90 procent nabídnutá cena a z deseti procent nabídnutá délka záruky. Za sdružení zadavatelů bude jednat a zakázku bude administrovat ŘSD. Stavební práce by měly začít v roce 2024, s uvedením do provozu ŘSD počítá v roce 2025.

Na světelné křižovatce Mileta se kříží hlavní silniční okruh, který je součástí tranzitu městem, se silnicí, po které míří do centra města lidé z největšího hradeckého sídliště Moravské Předměstí. V okolí křižovatky, u níž jsou fakultní nemocnice, kampus univerzity a zdravotnická záchranná služba, se často tvoří kolony aut.

Rekonstrukce se nebude týkat jen křižovatky na silnici I/31, vzniknou také nová dopravní napojení, podchody, chodníky, zastávky MHD a další změny na veřejných prostranstvích. Z hlediska bezpečnosti bude zásadní vybudování podchodů pod křižovatkou pro chodce a cyklisty. Další změnou bude doplnění křižovatky o pruhy pro vozidla odbočující vpravo, čímž se zvýší kapacita křižovatky.

Vedle toho vznikne směrem na Vysokou nad Labem další křižovatka, takzvaná malá Mileta, která mimo jiné propojí Fakultní nemocnici Hradec Králové se Zborovskou ulicí. Do Zborovské ulice ústí i napojení Benešovy třídy, které se z panelové cesty změní na řádnou komunikaci. Do křižovatky bude ústit výjezd pro záchranářská vozidla. Malá Mileta bude řízena světelně, v její blízkosti přibudou nové chodníky. Celá stavba se bude skládat z vybudování 88 jednotlivých stavebních objektů.

ČTK