Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Kraj podal žádost o dotaci na 230 milionů na obnovu Vrbenského kasáren

24. 4. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj podal žádost o dotaci 230 milionů korun z kapitoly Národního plánu obnovy (NPO) určené na revitalizaci brownfieldů na obnovu Vrbenského kasáren v centru Hradce. Kraj chce s pomocí této dotace financovat energeticky účinnou přestavbu objektu. Na projekt záchrany chátrající památky kraj už dříve získal dotační podporu ve výši téměř 81 milionů korun. ČTK o tom dnes informovalo hejtmanství. Kraj předpokládá, že na chystanou přestavbu Vrbenského kasáren za tři čtvrtě miliardy korun získá z grantových zdrojů 500 milionů.

Opravený objekt bude provozovat příspěvková organizace kraje, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, které se na projektu významně podílí. Administraci projektu Vrbenského kasáren zajišťuje krajské Centrum investic, rozvoje a inovací.

"Začátkem letošního roku již tento projekt získal 55 milionů korun z fondu určeného na rozvoj regionálních kulturně kreativních center a téměř 26 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Předpokládáme, že rozhodnutí o případném přidělení podpory určené na revitalizaci brownfieldů padne ve druhé polovině letošního roku," uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

Během několika týdnů chce kraj požádat o evopskou dotaci ve výši téměř 180 milionů korun z IROP2 v programu Integrovaných teritoriálních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace.

Z Vrbenského kasáren se má stát moderní muzejní pracoviště, jehož tematické těžiště budou tvořit veřejnosti přístupné expozice přírody a člověka a navazující provoz kulturního a kreativního centra pod správou a odborným vedením Muzea východních Čech v Hradci Králové.

"Oživením Vrbenského kasáren bychom chtěli udělat další krok ke vzniku podobného areálu, jaký má například Vídeň v podobě tamního MuzeumsQuartieru. Ten by měl poskytnout možnost kulturního vyžití nejširší veřejnosti. Obsahově by se měl mimo jiné dotýkat témat pevnostní historie či prezentovat rozmanitost přírodního a historického dědictví kraje," uvedl ředitel Muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Grulich.

Ve Vrbenského kasárnách vznikne zážitkové a vzdělávací centrum pro veřejnost postavené na moderních expozicích přírody a starších dějin člověka, nadregionální kreativní centrum pro rozvoj a modernizaci muzeí a pro jejich spolupráci se školami a médii a také krajské centrum pro digitalizaci kulturního dědictví kraje, dodal Grulich.

V areálu kasáren v centru stotisícového města kraj nedávno dokončil nákladem 320 milionů korun rekonstrukci Gayerových kasáren, v nichž je hlavní odborné pracoviště Muzea východních Čech v Hradci Králové. Budovy Gayerových a Vrbenského kasáren jsou zhruba stejně velké a v areálu leží zrcadlově proti sobě. Vrbenského kasárna vznikla v 19. století a od 90. let minulého století je objekt nevyužívaný.

ČTK, Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek