Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-6°

Svátek má

Kraj pořídil 24 nových sanitek za 80 milionů, většinu nákladů kryje dotace

25. 4. 2023

page.Name
Zdravotnická záchranná služba (ZZS) Královéhradeckého kraje letos získá 24 nových sanitních vozidel za více než 80 milionů korun. Většinu nákladů na nákup sanitek pokryje evropská dotace. Třináct z nich už záchranářům slouží na výjezdových základnách, informovali dnes zástupci hejtmanství. Vedle sanitek získali záchranáři také zdravotnické přístroje jako defibrilátory, ventilátory či přístroje pro nepřímou srdeční masáž nebo například dezinfekční systémy.

„Nové sanitky jsou součástí projektu, na který se nám podařilo získat dotaci z evropského programu React-EU. To nám umožňuje mnohem rychleji zvýšit akceschopnost naší zdravotnické záchranné služby a obnovit její techniku, která každý den pomáhá při záchraně lidských životů v regionu,“ uvedl první náměstek hejtmana pro investice a inovace Pavel Bulíček (Piráti).

Díky projektu kraj získá tři sanitní vozy pro systém rendez-vous, které vyjíždějí ve složení lékař a řidič - záchranář,19 sanitních automobilů se skříňovou nástavbou a dvě speciální vozidla pro případy hromadného neštěstí. Vedle sanitek ZZS Královéhradeckého kraje získala také zdravotnické přístroje jako defibrilátory, ventilátory či přístroje pro nepřímou srdeční masáž nebo například dezinfekční systémy.

„Poslední roky zrychlily potřebu pravidelné obměny a modernizace techniky naší zdravotnické záchranné služby. Proto mě těší, že kraj uspěl v dotačním programu, díky kterému naši záchranáři získají celkem 24 nových sanitních vozů. Je to důležitá investice, která ještě více zefektivní činnost naší záchranné služby, která se řadí mezi ty nejlepší v celé střední Evropě,“ doplnil radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (Spojenci pro KHK).

Evropská dotace pokryje také modernizaci vzdělávacího a výcvikového střediska záchranářů, kam kraj pořídil audiovizuální techniku umožňující výcvik distanční formou. Celkem celý projekt čítá náklady ve výši 95 milionů korun, z nichž 85 % činí dotace z výzvy React-EU spadající pod Integrovaný regionální operační program, 5 % přispěje stát a zbylé finance uhradí kraj ze svého rozpočtu.

Administraci dotace projektu zajišťuje oddělení projektového řízení Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI).

Zdravotnická záchranná služba je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Krajská záchranka zajišťuje nepřetržitý provoz 33 výjezdovými skupiny ze 17 základen ve 13 městech. Lékaře mělo deset výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci. Z krajského města startuje také vrtulník Letecké záchranné služby Hradec Králové.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Královéhradecký kraj