Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

-1°

Svátek má

Hradecký kraj letos přerozdělí sociálním službám více než 1,3 miliardy

30. 1. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj rozdělí letos poskytovatelům sociálních služeb více než 1,3 miliardy korun z dotace ze státního rozpočtu. Dnes o tom rozhodlo krajské zastupitelstvo. Je to zhruba o 150 milionů korun více než v roce 2022. Nárůst finanční podpory má podle vedení kraje kompenzovat inflaci, zvýšení cen energií a posílit prostředky na růst platů v sociálních službách. Podpora půjde mezi téměř 250 žádostí konkrétních příjemců.

Více než miliardu korun na sociální služby v Královéhradeckém kraji uvolní stát na základě úspěšného dotačního řízení. Krajští zastupitelé dnes rozhodli o rozdělení první, největší části finanční podpory přesahující 1,2 miliardy korun.

Náměstkyně hejtmana pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši) označila tuto podporu klíčovým poskytovatelům sociálních služeb v kraji za zásadní. Nejvýznamnější část prostředků směřuje na terénní, ambulantní a pobytové služby pro seniory a zdravotně postižené, finance půjdou i do služeb pro rodiny s dětmi, lidi s duševním onemocněním, v krizové situaci nebo bez domova.

"Prostředky obdrží provozovatelé z řad neziskových organizací, organizací zřizovaných obcemi či přímo Královéhradeckým krajem. Tato podpora je zásadní pro udržení rozsahu a kvality sociální péče v našem kraji," řekla Berdychová.

Rozdíl oproti minulému roku je podle vedení kraje v tom, že v roce 2022 kraj prostředky na provoz sociálních služeb rozděloval postupně. "Letos přerozdělíme maximum této částky hned na začátku roku," řekla Berdychová.

Menší část, zhruba 106 milionů korun, ponechá kraj v rezervě na krytí případných ztrát a na aktuální požadavky jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb v regionu.

Peníze na zajištění provozu sociálních služeb neplynou jen ze státních zdrojů. Z krajského rozpočtu jde zhruba 331 milionů korun, další prostředky jsou ze Strukturálních fondů Evropské unie. Na financování se podílí také obecní a městské samosprávy i sami klienti.

Sociální služby zajišťuje v Královéhradeckém kraji téměř 300 subjektů.

ČTK