Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

V Archeoparku pravěku Všestary začaly stavební práce na rozšíření expozic

14. 12. 2023

page.Name
V Archeoparku pravěku Všestary začaly stavební práce na rozšíření vnitřních expozic. Za vybudování nástavby a přístavby schodiště k objektu sousedícímu s parkovištěm Královéhradecký kraj dá 18,25 milionu korun bez DPH. Celkové náklady projektu včetně dovybavení expozic vyjdou na 25,3 milionu korun bez započtení daně. Novinářům to při oficiálním zahájení stavby řekli zástupci kraje a archeoparku. Stavební práce začaly 1. prosince a potrvají do konce března 2025. Provoz archeoparku zůstává po dobu přestavby nepřerušen.

"V přízemí stávajícího objektu vznikne nové foyer, přednáškový a výstavní sál, v nové půdní nástavbě budou pro návštěvníky k dispozici dvě dílny, galerie s expozicí i výstavní sál včetně sociálního zázemí. V expozici také najdou místo archeologické sbírkové předměty Muzea a galerie Orlických hor," sdělila náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

Nová nástavba v jihovýchodní části budovy archeoparku naváže na okolní budovy a přístavba schodiště na zadní část nynějšího objektu, ve které se konají praktické ukázky experimentálních archeologů.

Na financování se bude podílet dotace z projektu Integrovaný regionální program 2 ve výši 21,6 milionu korun, kraj uhradí 3,7 milionu korun. Zřizovatelem všestarského archeoparku je kraj spolu s Univerzitou Hradec Králové. Kraj ročně přispívá na jeho provoz zhruba dva miliony korun.

Všestarští archeologové se proslavili námořními expedicemi Monoxylon v replikách pravěkého dlabaného člunu, kterými se snaží přispět k poznání šíření raných forem zemědělství ve Středomoří. Letos uskutečněná expedice Monoxylon IV navázala na námořní výpravy v dlabaných člunech z let 1995, 1998 a 2019. V nové expozici bude vystaven druhý ze tří těchto plavidel vyrobených pro plavbu na moři. Vystavený člun vydlabaný z jednoho kusu kmene, který bude v nové expozici zavěšen v prostoru, měří přes devět metrů a má v suchém stavu hmotnost okolo 1200 kilogramů. Zúčastnil se druhé a třetí expedice v letech 1998 a 2019.

"V expozici bude vystaven druhý člun, který byl na moři. Ten třetí z expedice Monoxylon IV je příliš velký a těžký. V expozici podrobně přiblížíme průběh čtyřnásobné námořní plavby expedice Monoxylon. Tento vědecký experiment nám přinesl nepřímý důkaz o tom, že pravěcí předci mohli cestovat po moři i na velké vzdálenosti. Zčásti multimediální expozice přiblíží také naše pokusy s výrobou a používáním nástrojů broušených z kamene," řekl ředitel archeoparku Radomír Tichý. Budou představeny také výsledky archeologického výzkumu v trase dálnice D11, která vede nedaleko archeoparku.

Po dobu stavby bude uzavřené přilehlé parkoviště, osobní auta budou moci využívat parkoviště před budovou bazénu ve Všestarech. Autobusy školních exkurzí mohou u současného parkoviště pouze zastavit, parkovat budou u vlakového nádraží. Během zimní sezony je archeopark otevřený pouze pro předem objednané exkurze, návštěvnická sezona začne na jaře.

Archeopark leží asi sedm kilometrů severozápadně od Hradce Králové a svým zaměřením je jediným takto komplexně fungujícím archeoparkem v ČR. Návštěvníky seznamuje s životem v pravěku prostřednictvím tzv. živé archeologie a na metodách názornosti je založena atraktivita areálu.

ČTK