Pátek

21. června 2024

Nyní

16°

Zítra

19°

Svátek má

V regionu řádila silná bouřka, hasiči odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu

14. 8. 2023

V regionu řádila silná bouřka, hasiči odstraňovali spadlé stromy a čerpali vodu 0 snímků
Silná bouřka, která dnešní noc řádila na některých místech Královéhradeckého kraje, způsobila velké problémy. Krátce po jedné hodině začalo krajské operační a informační středisko hasičů přijímat první telefonáty v souvislosti s působením silných bouřek.

„Lidé začali hlásit především spadlé stromy na komunikaci a žádali o pomoc s čerpáním vody, která se často dostala až do domů a sklepů, bytových i nebytových prostor, většinou z ucpaných propustí. Ucpané kanalizační vpusti způsobily na některých místech zatopení ulic, tvořily se laguny,“ uvedl Radek Mencl, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje.

K páté hodině ranní bylo evidováno již 31 technických pomocí spojených s bouřkou. V 11 případech hasiči odstraňovali spadlé stromy, na 12 místech čerpali vodu ze zatopených míst, dále prováděli čištění propustků nebo odstraňovali jiné nebezpečné stavy. Profesionální a dobrovolné jednotky požární ochrany zasahovaly ve 23 případech na Náchodsku, zejména v Náchodě, Jaroměři a okolí. Osm událostí je evidováno v Novém Bydžově, kde hasiči čerpali vody ze zatopených suterénních prostor, převážně nebytových, ale také dvou bytových jednotek. Pomáhali také s čištěním ucpaných propustí, kvůli kterým zůstávala voda v ulicích.

V Jaroměři se dostala voda například do šaten divadla, čerpání vody zabezpečovaly jednotky ještě v jednom rodinném domě. V několika dalších případech odstraňovali stromy z komunikací. „V ulici Na Valech spadl strom na dvě osobní vozidla, nikdo naštěstí nebyl zraněn. Na náměstí Československé armády pomohli jaroměřští hasiči výškovou technikou zabezpečit uvolněné tašky ze střech, aby nedošlo k jejich pádu na zem. Další popadané stromy odstraňovali v ulicích V Lužinách a Pod Vinicemi,“ popsal situaci mluvčí HZS.

V Náchodě hasiči také odstraňovali stromy a čerpali vodu. V Nerudově ulici se dostala voda sklepů v několika vchodech bytového domu. Kvůli ucpaným kanálovým vpustím došlo také k zatopení ulic, například Pekelské, kde byla situace nejhorší. Kromě zatopení sklepních prostor vodou došlo k naplavení bláta na komunikaci. Voda se držela i v Plhovské ulici pod viaduktem, v Běloveské ulici odstranili hasiči část stromu, která spadla na zaparkované vozidlo.

Kolem páté hodiny ranní zastavil nákladní vlak na trati u Vysokova, kde došlo k sesuvu půdy. Jednotka Správy železnic sesunutou zeminu odstranila, trať je znovu průjezdná. „K dnešní osmé hodině evidujeme další události v souvislosti s nočními srážkami. Jde především o čerpání vody ze sklepů, kanceláří a skladů, v Náchodě pomáháme s průmyslovým vysavačem při odstranění vody ze sklepních prostor mateřské školy. V Novém Bydžově odstraňujeme dva vzrostlé stromy z objektu garáží. Celkový počet událostí řešených v souvislosti s nočními bouřkami je aktuálně 43,“ dodal mluvčí.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Michal Fanta