Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Finanční podpora hospicové péče v kraji se zvýší na 25 milionů korun

12. 9. 2023

page.Name
Velmi důležitá hospicová péče, která nabízí těžce nemocným, většinou v terminálním stavu, a jejich blízkým účinnou pomoc, se v Královéhradeckém kraji dočká další finanční injekce. Rada kraje totiž schválila vyhlášení dotačního programu na podporu hospicové péče pro příští rok. Mezi poskytovatele těchto služeb nově rozdělí částku 25 milionů korun, což je o tři miliony více než letos.

Krajské služby hospicové péče budou moci žádat o dotaci od 16. října do 15. listopadu prostřednictvím odboru sociálních věcí krajského úřadu. „Stabilní finanční podpora poskytovatelů hospicové péče je naprosto klíčová pro zajištění fungování a dalšího rozvoje těchto služeb pro vážně nemocné. Hospicová péče je nenahraditelná při pomoci pacientům, kteří se rozhodnou i přes svůj zdravotní stav zůstat doma, s rodinou, blízkými a v prostředí, které mají rádi,“ zdůvodňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za sociální oblast.

Hospicovou péči tvoří souhrn lékařských, ošetřovatelských, rehabilitačně-ošetřovatelských a poradenských činností poskytovaných vážně nemocným pacientům. Krajský dotační program je přímo určený na spolufinancování této péče o pacienty, kteří vyčerpali možnosti kauzální léčby a nyní u nich pokračuje léčba symptomatická, která minimalizuje bolesti a mírní všechny obtíže jejich diagnózy, případné komplikace a zohledňuje potřeby.

Služby mobilního hospice každoročně využívá téměř 400 pacientů a lůžková zařízení více než 400 pacientů. Kraj jejich provozovatelům letos rozdělil 22 milionů korun. „Kvalifikovaná péče o pacienty přímo v terénu je nedílnou součástí komplexní nabídky lékařských služeb a kraj ji každoročně finančně podporuje. Hlavním důvodem navýšení dotace, oproti letošnímu roku na 25 milionů korun, je kompenzace nárůstu cen energií, pohonných hmot, ale také dorovnání příjmů poskytovatelů hospicové péče,“ doplnil hejtman Martin Červíček.

Hospicovou péči v Královéhradeckém kraji stabilně zajišťuje pět mobilních hospiců, a to v Hořicích, Rychnově nad Kněžnou, Hradci Králové, Červeném Kostelci, Trutnově a jeden kamenný Hospic Anežky České v Červeném Kostelci. Kapacita pobytového hospice je 30 lůžek určených pro paliativní péči zejména o onkologicky nemocné v pokročilém stádiu. Poskytovatelé těchto služeb budou moci své žádosti doručit Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje od 16. října do 15. listopadu.

(hyš-tz)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: Facebook Hospic Anežky České