Středa

2. dubna 2025

Nyní

15.4ºC

Zítra

16.8ºC

Svátek má

Erika

160 let firmy PETROF! Titulku Salonek zdobí představitelka šesté generace

2. prosince 2024

Významnou událostí letošního roku v Hradci Králové je 160 let od chvíle, kdy v roce 1864 osvícený muž Antonín Petrof postavil svůj první koncertní klavír. To byl začátek světově proslulé firmy na klavíry a pianina PETROF, jež ve městě úspěšně působí dodnes. Představitelkou už šesté generaci této rodinné společnosti je Anna Petrof Prousková, která poskytla prosincovému magazínu Salonky hlavní rozhovor a je zároveň ozdobou titulní strany periodika, které ode dneška najdete na vybraných distribučních místech po celém krajském městě.

„Být součástí rodiny Petrof, jejíž historie byla velmi komplikovaná, je pro mě velkou ctí. Jsem moc ráda, že se přes všechny komplikace, jako byly v minulosti války či znárodnění, firma udržela na nohou a v chodu, ať už se na tom podíleli všichni předkové včetně mého dědečka a nyní mojí maminky, která po privatizaci firmu restrukturalizovala. Je to zároveň hodně zavazující, protože samozřejmě nechci zklamat rodinnou tradici, je to velká zodpovědnost,“ řekla nám mimo jiné v zajímavém rozhovoru mladá dáma a budoucnost rodinné firmy.

Výročí společnosti PETROF nebylo však jediné letošní v Hradci Králové. Jak zmiňujeme v pravidelné rubrice Oko Salonek, skutečně významné jubileum, tedy 100 let existence, oslavil zdejší houslařský rod Pilařů. Prvním rodinným příslušníkem, který v Hradci Králové postavil housle značky Pilař, byl zakladatel dílny Karel Pilař (1899–1985). A rodinná tradice pokračuje dodnes! A to není všechno. Letos si připomíná 120. výročí hradecká atletika. Součástí této události je výstava Hradecká atletika v běhu času, která je až do 29. prosince k vidění v Muzeu východních Čech.

Víte, co je to Speed dating? V překladu by se to dalo označit jako rychlé randění, což je celosvětový fenomén, který v České republice funguje už více než dvacet let. Poté, co se v Praze jedné takové akce zúčastnila, došla Jitka Matějcová k tomu, že v Hradci Králové něco podobného chybí. Během roku a půl její Pětiminutové rande uspořádalo ve městě více než osmdesát akcí, při kterých se lidé v krátkých sekvencích navzájem seznamovali. Jak speed dating vlastně funguje či na jaké lidi zde můžete narazit, to se dozvíte v dalším rozhovoru Salonek.

Čtenářsky oblíbený vzpomínkový seriál Trocha nostalgie Hradečáky určitě nezabije autora Slávka Trávníčka se ve svém 24. díle zaměřuje na události, které začaly na konci sedmdesátých let minulého století v Palmové zahradě v Hradci Králové. Vznikly z toho dva neskutečné příběhy kamarádů, kteří se přišli do tohoto skvostného podniku pobavit s přáteli, zatančit si a trochu popít kvalitního vína. Více ale nebudeme čtenářům prozrazovat, protože se podrobnosti mohou sami dozvědět v prosincových Salonkách.

Advent a předvánoční období byly i v minulosti dobou naděje a očekávání. Sháněl se vánoční stromeček, kupovaly se nové ozdoby nebo dárky, těšily se především děti. Obchodníci zdobili vánočně výlohy svých obchodů, objednávali nejen tradiční, ale i exotické zboží, aby nalákali své zákazníky. V období první republiky tohoto shonu využívaly také velké firmy. Jejich produkty získávaly vánoční přebaly, firmy neváhaly nabízet – dnes bychom řekli – limitované edice. Jaké byly Vánoce v Salonu republiky, o tom je další pravidelný seriál, tentokrát Muzea východních Čech.

Neobyčejný a fascinující příběh nabízí text s názvem Vězeňský lékař z Hradce zachránil za války stovky lidí. Řeč je o lékaři Ladislavu Vančurovi, který za druhé světové války zachránil nejméně tři stovky lidských životů. Od začátku války tajně pomáhal vězňům v hradecké vazební věznici, když jim například radil, jak mají fingovat různé nemoci. Kvůli nim je pak gestapo převezlo do nemocnice, odkud někteří utekli a jiní aspoň stihli předat důležité informace...

 

Tohoto zapomenutého válečného hrdinu v navazujícím rozhovoru po téměř osmi desetiletích od jeho hrdinských činů představuje historik Petr Fišer. Na vězeňského lékaře narazil při psaní diplomové práce o hradecké vazební věznici. V průběhu bádání zjistil, že Vančura během druhé světové války jako vězeňský lékař zachránil stovky lidských životů. „Mým velkým štěstím bylo, že se mi podařilo objevit dceru pana doktora Vančury. Bez ní by bylo téměř nemožné ověřit všechno to, co bylo v soudním spisu z roku 1948 napsané,“ prozradil v rozhovoru pro Salonky.

Studuje třetí ročník Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a dostala se do kategorie nejlepších středoškolských studentů v zemi, za což získala ocenění. Soňa Kleinerová patří mezi ty mladé lidi, kteří mají velké  množství aktivit, v jejím případě jsou to věda, organizování charitativních akcí a také žurnalistika. Na gymnáziu je totiž šéfredaktorkou kvalitního studentského časopisu Gybonoviny. Kromě toho je na stáži ve zpravodajské internetové televizi DVTV. „Ráda vystupuji ze své komfortní zóny, a to bych chtěla doporučit i ostatním. Je to určitě dobrá cesta,“ uvedla v rozhovoru pro Salonky talentovaná a aktivní studentka.

Vít Heger, dlouholetý kapitán FbC Hradec Králové, zažívá společně s klubem období růstu. V minulé sezóně se hradečtí florbalisté probojovali do čtvrtfinále play-off první ligy, letos by chtěli minimálně do semifinále. Student hradecké univerzity má další důvod k radosti, v nedávné době se totiž s partnerkou zasnoubili. V posledním rozhovoru prosincových Salonek také popisuje, jak jeho život ovlivňuje vztah s Bohem. „Před každým utkáním se modlím, ne tedy za to, abychom vyhráli, to mi přijde poněkud povrchní. Modlím se za zdraví hráčů a abychom byli soudržní,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletý obránce.

Prosincový magazín Salonky, který je opět nabitý velmi zajímavým, inspirativním a dobrým čtením, je tedy na světě. Stačí ho jen otevřít a pustit se s chutí do četby. Ještě předtím je ale nutné si ho vyzvednout na vybraných distribučních místech v Hradci Králové. Tak nezapomeňte Salonky jsou tu pro vás. Proto, čtěte Salonky a prožijte dobré dny končícího roku 2024!

Hynek Šnajdar 
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek

Mohlo by vás také zajímat