23.3ºC

Naděžda

3:8! Sparta zdemolovala Hradec. Byla to facka, řekl Martinec

26. listopadu 2021

Rychle zapomenout. S diváky, kterých se po nařízení vlády a omezení kapacity na sportovní utkání dostavilo do ČPP Arény jen 972, jako by hokejistům Hradce Králové odešla i forma. Mountfield sehrál svůj nejhorší zápas v letošním ročníku extraligy – se Spartou Praha prohrál 3:8 (!), poprvé v sezoně zapsal druhou porážku v řadě a po devíti utkáních nebodoval. V posledních třech zápasech dostal šestnáct gólů. „Sparta nás vrátila na zem. Byla to facka, kterou jsme potřebovali,“ prohlásil trenér Tomáš Martinec.

Před zápasem 26. kola extraligy se vedení hradeckého klubu domluvilo na nových smlouvách s kanadským obráncem Jérémie Blainem a útočníkem Alešem Jerglem, kteří prodloužili kontrakt o další dva roky.

Oba se stejně jako gólman Štěpán Lukeš, který se do branky vrátil po jednozápasové pauze, pustili do Sparty, která prohrála deset z posledních jedenácti duelů. Tentokrát s omezenou kapacitou do tisícovky diváků, jak v rámci nouzového stavu v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru ve čtvrtek vyhlásila vláda.

Tolik důležitá podpora v zádech hradeckých hokejistů chyběla. Už v páté minutě otevřel skóre Filip Chlapík, pozdější muž zápasu se třemi góly a dvěma asistencemi. Na jeho gól ještě odpověděl dorážkou v přesilovce Jakub Lev.

Pak ovšem přišla druhá třetina hrůzy. „Stalo se to, že jsme v první třetině dali gól v přesilovce, jenže pak jsme udělali pár chyb, které Sparta potrestala. My se do nich tlačili a oni dávali góly. Efektivita Sparty byla velká, naopak my jsme nedali gól ani do prázdné branky,“ hodnotil zápas pro stanici O2 TV sport útočník Petr Koukal.

Sparta za necelých osm minut vstřelila čtyři branky. K neudržení byla dvojice Chlapík, jenž skóroval podruhé, a Michal Řepík, který se trefil dvakrát za pět minut po kombinaci a poté z úniku, čtvrtou trefu pak přidal Michal Moravčík. To už v hradecké brance byl Henri Kiviaho, který nahradil Štěpána Lukeše. Finský gólman inkasoval hned z první střely.

„Sami jsme nedokázali vstřelit gól a naopak Sparta nám je nasypala po našich chybách. Tlačili jsme to do kopce,“ dodal Petr Koukal, který na konci druhé části po otočce kolem branky snížil na 2:5.

Naděje Hradce po třech minutách třetí třetiny utnul Vladimír Sobotka šestým gólem. A když vzápětí dokončil hattrick Filip Chlapík, byla Sparta na koni a Hradečtí si přáli, aby už byl konec. Ve zbytku zápasu ještě úpravu skóre provedli domácí kapitán Radek Smoleňák a Maxim Matuškin z trestného střílení.

Mountfield je v tabulce druhý se ztrátou osmi bodů na vedoucí Třinec. V neděli vyrazí na led Komety Brno (17).

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Sparta vyhrála zaslouženě, byla celý zápas lepším týmem, my jsme nehráli dobře. Myslím, že si přinesla formu z Ligy mistrů, kde se přece jenom hraje v jiném tempu. Od začátku měl soupeř lepší pohyb. Hosté mají kvalitní tým, my jsme na to hráče upozorňovali, že postavení v tabulce není důležité. Bohužel jsme se nedrželi hry, která nás zdobila. Výsledek mluví za vše. Zápas nás vrátil na zem. Teď se ukáže, jak rychle se z toho dokážeme zvednout. Byla to facka, kterou jsme potřebovali."

Josef Jandač (Sparta): „Vyšla nám hlavně druhá třetina, kdy jsme soupeři odskočili na více gólů. Myslím, že od té doby jsme utkání zvládli. Odehráli jsme výborný zápas s výjimkou druhých deseti minut v první třetině, kdy jsme si to zbytečnými fauly zkomplikovali. Pak nám vycházely věci, které nám předtím nešly. Dali jsme i šťastné góly. Mužstvo si šlo od začátku za vítězstvím."

Hradec Králové - Sparta Praha 3:8 (1:1, 1:4, 1:3)

Branky a nahrávky: 16. Lev (Orsava, F. Pavlík), 39. Koukal (Blain, Nedomlel), 54. Smoleňák (McCormack) - 5. Chlapík (Řepík), 24. Řepík (Chlapík, Sobotka), 28. Chlapík (D. Vitouch, Polášek), 29. Řepík (D. Kaše, R. Jeřábek), 31. Moravčík (D. Vitouch), 43. Sobotka (Chlapík), 48. Chlapík (R. Horák, Matuškin), 57. Matuškin z trest. střílení. Rozhodčí: Hejduk, Ondráček - Klouček, Bohuněk. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. Diváci: 972 (omezený počet).
Mountfield HK: Š. Lukeš (29. Kiviaho) - Blain, Nedomlel, F. Pavlík, Šalda, McCormack, Jank - Oksanen, Lev, Smoleňák - Jergl, Kevin Klíma, Perret - Kelly Klíma, Lalancette, R. Pilař - Orsava, Koukal, Lamper. Trenér: T. Martinec.
Sparta: Salák - Moravčík, Matuškin, Polášek, R. Jeřábek, T. Pavelka, Mikliš - Řepík, R. Horák, D. Kaše - Chlapík, Sobotka, Buchtele - Dvořáček, D. Vitouch, Strnad - Konečný, Z. Doležal. Trenér: Jandač.