Středa

30. dubna 2025

Nyní

21ºC

Zítra

22.5ºC

Svátek má

Blahoslav

ANO povede do voleb v hradeckém kraji Berkovcová, za ní další tři poslanci

včera

Jedničkou kandidátky hnutí ANO pro podzimní sněmovní volby v Královéhradeckém kraji bude poslankyně Jana Berkovcová. Mezi první pěticí nechybí ani dva zástupci Hradce Králové - poslanec Jiří Mašek a ředitel škol Sion Denis Doksanský. Rozhodl o tom pondělní krajský sněm hnutí v Hradci Králové. Kandidátku krajské ANO předloží celostátnímu výboru hnutí ke schválení. Podle krajské manažerky hnutí Dariny Kricnarové je cílem ANO v hradeckém kraji volby vyhrát a získat šest poslaneckých mandátů.

Berkovcová, která je z Nového Města nad Metují na Náchodsku, se v roce 2021 dostala do Sněmovny ze čtvrtého místa kandidátky ANO v Královéhradeckém kraji. V hnutí ANO je stínovou ministryní školství. Od loňského listopadu je náměstkyní královéhradeckého hejtmana pro školství a sport. Je také zastupitelkou a členkou rady Nového Města nad Metují.

Druhé, třetí a čtvrté místo kandidátky ANO by měli obsadit současní poslanci Jiří Mašek, Petr Sadovský a Jaromír Dědeček. Za nimi bude na pátém místě kandidátky ředitel královéhradeckých soukromých škol Sion Denis Doksanský. Na šestém místě bude student Pavel Wagenknecht z Trutnova.

Před čtyřmi lety kandidátku ANO v kraji vedla Klára Dostálová. Po zvolení poslankyní Evropského parlamentu se Dostálová loni na konci června sněmovního poslaneckého mandátu vzdala.

V čele kandidátky koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, bude místopředseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel místo dlouholetého lídra ODS v kraji Ivana Adamce. Lídrem Starostů a nezávislých (STAN) bude poslanec a místostarosta Nové Paky na Jičínsku Josef Cogan. Lídrem Pirátů bude bývalý náměstek královéhradeckého hejtmana Pavel Bulíček. Stranu Motoristé sobě povede do voleb v kraji advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. Lídrem hnutí Stačilo! bude předseda České strany národně sociální Michal Klusáček.

Podle aktuálního volebního modelu agentury STEM pro CNN Prima News by volby v Královéhradeckém kraji nyní vyhrálo hnutí ANO s 30 procenty hlasů před druhou koalicí Spolu s 25 procenty a třetím hnutím STAN s 11 procenty. SPD a Stačilo! by získaly po sedmi procentech. Pirátům průzkum dal pět procent a Motoristům čtyři procenta. Agentura STEM vytvořila volební modely pro kraje na základě 12 vln volebních průzkumů, které se konaly letos od 3. ledna do 25. března.

V roce 2021 volby do Sněmovny v Královéhradeckém kraji vyhrála koalice Spolu ziskem 28,58 procenta hlasů. Získala čtyři poslanecká křesla. Na druhém místě bylo ANO s 26,99 procenta a také ziskem čtyř poslaneckých mandátů. Třetí byla koalice Pirátů a STAN s 15,13 procenta hlasů a dvěma mandáty. Čtvrtá SPD získala za 9,05 procenta hlasů jeden poslanecký mandát. Ostatní kandidující strany v kraji nepřekročily hranici pěti procent hlasů.

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: FB Jana Berkovcová