Art Patro: Švehla míří do malby tancem, Boušek vytváří výšivky barvou
17. dubna 2024
21 snímkůMottem této expozice by mohlo být: Bod tance malby míří do malby tance a výšivka barvou. „Splendid Land asociuje úžasnou, kouzelnou, nádhernou zemi. Umění se vždy nějak vztahuje ke kráse a pravdě, obojí ve svých životech předpokládáme. Filip Švehla a Ondřej Boušek pracují s řádem, tak zásadním pro lidská sídliště, města a domy. A zároveň se živostí barev, jež betonovým džunglím často scházejí,“ řekla kurátorka výstavy Martina Vítková.
Švehla vystavuje čtyři rozměrné obrazy ze své nové série Splendid Land, který je zároveň názvem expozice. Vyznačují se výraznou barevností. „Jsem ráda, že jsou umělci, jako je Filip, kteří do té barvy jdou s gustem. To, že zároveň pracuje prostřednictvím kreseb a zároveň koláží je pro jeho tvorbu hodně důležité. Na jedné straně to působí jako přesná, racionální geometrie, ale na druhé nechybí exprese. Vypadá to tak, jako bychom se dívali na město z výšky. Obrazy tepou životem,“ uvedla kurátorka.
Autor Švehla, jak prozradil, při malování myslí na tanec. „Tanec je pro mě formou ladného pohybu, který se ve své elementární formě odráží v malbě a na plátně podobně, jako duševní stav člověka,“ sdělil malíř, jemuž jde o konceptuální lehkost a zájem o komunikaci s vnímatelem obrazu. Jeho velkoformátové i komorní obrazy vycházejí z koláže barevných papírů, jsou expresivní i geometrické. „Jsou inspirované architekturou, urbanistickou koncepcí města i jeho živelným růstem. Je to rozhodně město pro lidi,“ vysvětlila Vítková.
Práce Bouška vytváří uzavřené světy, jsou namalované na milimetrovém papíru, který je původně materiálem pro médium kresby. Autorem je však využit k technikám, jako kvaš či akvarel, které se přiklánějí k malbě. „Ve skutečnosti by se ale dalo říci, že tyto práce jsou výšivky malbou. Ta přesnost, s níž ochotně pracuje, je pro něj velká výzva. Ornament je duchovní struktura a zároveň záchytný bod, což na Bouškových pracích diváka láká,“ myslí si kurátorka. Malíř se volně i doslovně nechává inspirovat ručně vyrobeným textilem a tím si přivlastňuje něčí anonymní vzor.
„Je to určitý rámec, ve kterém se člověk může pohybovat a také přemýšlet. Nemusí to být v tom výrazu a ani to nemusí být v tom obrazu vidět. Jsou to volné věci z oblasti abstraktní geometrie. Inspirace jsou samozřejmě různé. Spíše mě zajímá to, co si z toho vezme divák, obrazy jsou vytvořené tak, abych je pochopil. Divák bude vždy jakýmsi spoluautorem obrazu. Ornament je tam spíše v náznacích,“ doplnil malíř Bouček. Výstavu Splendid Land v Galerii Art Patro hradeckého magistrátu lze vidět do 4. června.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Hynek Šnajdar