Bolestivá prohra. Lvi v prodloužení dominovali, nakonec ale padli

19. dubna 2023

Tohle může nejen hradecké hokejisty mrzet. I ve druhém finálovém utkání proti Třinci byli střelecky aktivnějším týmem a znovu se dokázali dotáhnout, na branku Martina Růžičky z konce deváté minuty reagoval využitou přesilovkou Aleš Jergl. Dramatický duel muselo rozhodnout až prodloužení, kde byli Lvi sice jednoznačně dominantnější, Ocelářům však stačil jeden povedený brejk. Ten zakončil Daniel Voženílek a přisoudil Slezanům druhý bod v sérii.

Třinec po první třetině vedl, Růžička stanovil nový rekord

Průběh první třetiny se nijak nelišil od toho, jak celá série vůbec v úterý začala. Aktivnější ale byli rozhodně domácí, kteří do toho šlápli a v prvních pěti minutách měli několik zajímavých příležitostí. Dvakrát se však zaskvěl Zachar, a to proti zakončení Eberleho a Zachara.

Třinec ale udeřil jako první a na konci deváté minuty se radoval z vedoucího gólu. Nestrašil vybojoval puk za hradeckou brankou a předložil jej se štěstím přes Daniela Voženílka na Martina Růžičku, který prostřelil Machovského. Svým 60. gólem se třinecký snajpr stal nejlepším střelcem v play-off české extraligy. Domácí posléze přežili dvě velké šance z brejků, Kacetl pak podržel Slezany na konci 12. minuty, kdy se do tutové šance dostal Rosandič.

Využitá přesilovka, Jergl vrátil Lvy do zápasu

Diváci ještě proudili z přestávky na tribuny, zatímco Lvi se na začátku 23. minuty dotáhli. Využili totiž přesilovku po dvojce pro Daňa, Okuliar připravil palebnou pozici pro Aleše Jergla na pravém kruhu, který prostřelil Kacetla přes bližší tyč. Domácím začalo ihned poté chutnat a daleko od trefy nebyl v dalším střídání ani Radek Smoleňák, na brankovišti ale celou akci nedotáhl.

Dynamická perioda pokračovala a Hradci přála i branková konstrukce, kterou nastřelil Kurovský. Velkou jistotou u domácích byl tradičně Machovský, který vylapal v další příležitosti Martina Růžičku. Oceláři dostali první početní výhodu až na začátku 32. minuty a v ní hned po vyhraném buly rozjeli nebezpečné manévry před brankou, horké chvíle ale Mountfield ustál.

Opatrnější třetí třetina branku nepřinesla

Třetí třetina začala pro domácí příhodně, vyloučení Svačiny ale nijak nepotrestali a vyrovnaný duel pokračoval i nadále. Hra se rozhýbala až s blížícím se koncem třetiny a oba celky byly velmi blízko k tomu, aby rozhodly.

Chmielewského střelu na konci 54. minuty vytáhl Machovský ramenem a více tlačil těsně před sirénou Hradec, gól již ale nepadnul. Poprvé v sérii tak muselo o vítězi rozhodnout prodloužení.

Prodloužení v režii Hradce, radovali se ale Oceláři

To mělo od prvních minut víceméně jednostranný průběh. Hradec trávil drtivou většinu času v útočném pásmu a po kombinacích si vytvářel nebezpečné situace, které ale brankou nekončily. Tlak vrcholil s blížícím se koncem prvních deseti minut, kdy se puk několikrát dostal do slotu, z dorážek a nahození ale nebylo Lvům přáno.

A tak pro ně v čase 70:44 přišel krutý trest. Zisk puku ve středním pásmu přišel Třinci vhod a rychlý kontr zakončili s ledovým klidem. Marko Daňo nadvakrát neuspěl, v druhém případě ale zvládl odražený puk přistrčit k Chmielevskému, jenž připravil kotouč pro Daniela Voženílka, který zametl do odkryté klece. Výhrou 2:1 v prodloužení se tak Oceláři dostali do vedení 2:0 a stále živí šanci na to, že titul mohou oslavit doma.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): Byl to vyrovnaný a bojovný zápas. Kromě pětiminutovky po inkasovaném gólu v první třetině, kdy jsme trošičku vypadli z našeho systému a Třinec měl dvě tři gólové šance, při nichž nás podržel brankář Machovský, si myslím, že hráči stejně jako včera odvedli kvalitní práci a velmi dobrý výkon. Musím je pochválit, není jim co vytknout, byli trpěliví a zodpovědní. V prodloužení jsme měli více sil a vytvořili si spoustu šancí, ale bohužel. Pak jsme udělali jednu chybičku a Třinec nás potrestal, takže nemáme nic. Možná nám dnes chybělo i trošku štěstí, ale je to hlavně o kvalitě v zakončení, která nám zatím chybí.

Zdeněk Moták (Třinec): V šedesáti minutách vyrovnané utkání s šancemi na obou stranách. V prodloužení jsme se dostali párkrát pod drtivý tlak domácích, bohudík jsme ho přečkali a měli jsme dvě šance na udeření. Tu druhou jsme proměnili, takže máme druhý bod. Je úplně jedno, kdo dal vítězný gól, všichni hráči jsou platní a zasluhují poděkování a gratulaci.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 1:2 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Jergl (Okuliar, Kevin Klíma) - 9. M. Růžička (D. Voženílek, Nestrašil), 71. D. Voženílek (Chmielewski, Daňo). Rozhodčí: Šír, Stano (SR) - J. Ondráček II, Špůr. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 6890 (vyprodáno). Stav série: 0:2.

Sestavy:

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Gaspar, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Eberle, Miškář, Zachar - Jergl, Lalancette, Perret - Werek, Kevin Klíma, Okuliar - Smoleňák, Pilař, R. Pavlík - M. Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Čukste, J. Jeřábek, Marian Adámek, M. Doudera - M. Růžička, Marcinko, Chmielewski - Kurovský, Miloš Roman, Dravecký - Daňo, D. Voženílek, Nestrašil - Hrňa, P. Vrána, Svačina. Trenér: Moták.