Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka odmítl před soudem vinu

8. září 2020

„Nedopustil jsem se žádného protiprávního jednání. Vždy jsem funkci ředitele vykonával podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Vždy jsem pracoval pro ochranu životního prostředí, o to více se mě to celé dotýká,“ odmítl dnes u Krajského soudu v Hradci Králové Jan Hřebačka, bývalý ředitel Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), obvinění v obou bodech obžaloby v kauze poškození přírody v Peci pod Sněžkou, pokusu o dotační podvod a dalších trestných činů.

První část takzvané krkonošské kauzy, která má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy KRNAP, se týká úložiště zeminy v Peci v ochranném pásmu vodního zdroje pitné vody, s přesahem do ochranného pásma KRNAP. Druhý skutek se vztahuje k projektu Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa. V obou skutcích Hřebačka figuruje.

Podle obžaloby úložiště zeminy i herní krajinu prosazoval starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek a Hřebačka mu jako tehdejší ředitel Správy KRNAP takzvaně šel na ruku. Oba jsou součástí skupiny devíti obžalovaných, osmi lidí a jedné firmy. Některým hrozí až 12 let vězení.

„Rozhodně popírám, že jsem měl jakýsi výjimečný, přátelský vztah s panem starostou Pece. Není tomu tak. Ředitel národního parku musí denně komunikovat se starosty, to jsem dělal a za to jsem byl také svými nadřízenými oceňován,“ řekl Hřebačka. Na dotazy státního zástupce odmítl vypovídat, stejně tak učinil v pondělí Tomášek. Také on obžalobu odmítl.

„Není pravda, že bychom v Peci souhlasili se vším. Byla tam spousta konfliktů, zkrátka z hlediska ochrany přírody není vše možné,“ nechal se slyšet Hřebačka. S odkazem na obžalobu také odmítl tvrzení, že by v obou skutcích úmyslně antedatoval smlouvy s nájemci pozemků, aby zvýhodnil některé aktéry žalovaných skutků.

V první části kauzy se čtyři obžalovaní včetně firmy SIVIA CZ, která měla v nájmu pozemky, kam se navážela zemina se zbytky stavebního materiálu ze staveniště v centru města, zodpovídají z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Firma SIVIA CZ jen z poškození a ohrožení životního prostředí. Pozemky firmě pronajala Správa KRNAP.

Obžaloba Hřebačku například viní z toho, že Tomášek s ním dojednal ukládání zeminy v místech, kde to údajně bylo nepřípustné. Původní obsah nájemní smlouvy podle spisu zcela změnil antedatovaný dodatek k nájemní smlouvě. „Dodatek ke smlouvě se společností SIVIA CZ umožňuje ukládání čisté zeminy pro třetí osoby. Pokud někdo porušil zákon, nebyl jsem to já. Žádný souhlas k podnájemní smlouvě jsem nevydal. Nikdy jsem nesouhlasil, že by mělo dojít ke změně užívání tohoto pozemku. Šlo navíc o časově omezený dodatek,“ sdělil Hřebačka. Podle něj pozemek nebyl z hlediska ochrany přírody cenný a k odkládání různého materiálu sloužil již v minulosti.

Ve druhé části kauzy se osm obžalovaných lidí zodpovídá ze zneužití pravomoci úřední osoby a sedm z nich navíc z pokusu o dotační podvod v souběhu s pokusem o poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě dokonání podvodu mohla podle obžaloby vzniknout škoda 32,8 milionu korun. Herní krajina Pecka vznikla za 45 milionů korun, pro lidi byla otevřena v létě 2018 a vstup je tam zdarma. Podle spisu nebyly splněny podmínky pro čerpání dotace z přeshraničního programu Interreg V-A CZ-PL.

Krajský soud začal případ projednávat v pondělí 7. září. Hlavní líčení je naplánované na další dny, termíny jsou také v listopadu.

Tomáš Kučera
ČTK
Foto: Hynek Šnajdar