Čekání trvá. Votroci přišli o výhru v Jablonci

6. března 2022

Už osm zápasů čekají na vítězství ve FORTUNA:LIZE fotbalisté Hradce Králové, kteří v utkání 24. kola v Jablonci přišli v závěru o vedení a remizovali 1:1. Votroci se dvacet minut před koncem zápasu ujali vedení zásluhou Filipa Kubaly, ale v předposlední minutě Severočechům zajistil bod střídající lotyšský útočník Davis Ikaunieks. Východočeši jsou v tabulce na osmém místě.

Fotbalisté Hradce Králové naposledy ve FORTUNA:LIZE vyhráli na konci listopadu, kdy porazili Karvinou (1:0). V duelu s Jabloncem byli Votroci blízko k tomu, aby nepříznivou sedmizápasovou sérii, v níž uhráli tři remízy a čtyřikrát prohráli, přerušili. Ještě minutu před koncem Východočeši vedli po gólu Filipa Kubaly, ale v závěru jim radost vzal střídající Davis Ikaunieks. Hradec neporazil Jablonec už v 11. utkání v řadě.

Před zápasem oba týmy minutovým potleskem vyjádřily podporu Ukrajině, která čelí ruské vojenské invazi. A v prvním poločase si soupeři také svorně vypracovali po třech šancích.

První tři příležitosti měli Votroci. Po čtvrthodině hry Filip Kubala obral o míč Jakuba Martince, jednoho z exhradeckých hráčů v dresu Jablonce, obešel i bránícího Štěpánka, ale brankář Jan Hanuš jeho nájezd nohou vykopl.

Vzápětí Jan Mejdr našel přesným centrem Adama Vlkanovu, který z dobré pozice hlavičkoval vedle. Hradecký kapitán pak s Janem Králem připravili palebnou pozici na oplátku pro Mejdra, který ovšem také branku netrefil.

Do přestávky převzal otěže hry Jablonec, jehož barvy z bývalých hradeckých hráčů kromě Martince hájili ještě Jaroslav Zelený, Tomáš Malinský a brankář Hanuš. Jen na tribuně zůstal zraněný Václav Pilař.

Při šancích domácích to byly především souboje útočníka Jana Silného, posily z Líšně, s gólmanem Vilémem Fendrichem, který výtečnými zákroky chtěl napravit svůj nepovedený výkon proti Slavii (1:5), kde byl už po necelé půlhodině střídán.

Silný nejdříve pálil zblízka, Fendrich střelu vytáhl nad břevno, potom vyrazil i dorážku z malého vápna, ke které se Silný dostal po centru Kratochvíla. Posledně jmenovaný hráč se pak ke střele dostal i sám, ale Fendrich opět úspěšně zasáhl.

Hradec vedení neudržel

Po změně stran se oba týmy snažily strhnout vítězství na svoji stranu. Po hodině hry Kodeš vyslal Kubalu, který se na hranici vápna šikovně uvolnil, ale levačkou pálil mimo. Jenže to se jen zastřeloval, po chvíli už udeřil.

Zatímco Jablonec do té doby nevytěžil nic z pěti rohů, Votroci zužitkovali hned ten první. V 70. minutě Vlkanova poslal míč před branku, Mejdr ho na přední tyči nadzvedl a na té zadní byl připravený Kubala, který hlavou otevřel skóre.

Severočeši se nadechli k náporu, čtvrthodiny před koncem utkání zahodil další šanci Silný, aby v předposlední minutě vyrovnali. Dlouhý nákop Zeleného z poloviny hřiště brankář Fendrich vyrazil za vápno, při návratu do branky ještě po souboji s domácími upadl a střídající lotyšský útočník Ikaunieks poslal balón do opuštěné branky.

Hradečtí fotbalisté, kteří jsou v tabulce na osmé příčce a udrželi šestibodový náskok na dvanáctý Jablonec, v dalším kole přivítají v sobotu 12. března v Mladé Boleslavi tým Zlína (15.00).

Hlasy trenérů:

Petr Rada (Jablonec): „Když vyrovnáte, měli bychom být asi šťastní. Jenže jsme chtěli vyhrát, takže jsme vlastně zklamaní. V první půli jsme je až na jednu šanci do ničeho nepouštěli. Naopak Fendrich chytil tři góly, byl excelentní. Přišla jedna šance soupeře a byl z toho gól. Stáli jsme trochu toporněji a rázem jsme prohrávali. Střídali jsme a chtěli jsme hru trochu oživit. Dávali jsme tam hodně vysokých balónů a z jednoho takového jsme vyrovnali. Hlavně nám teď chybí kreativní hráči jako Pilař. Ten bohužel nebude asi k dispozici déle, protože má těžký výron."

Miroslav Koubek (Hradec Králové): „Jsme remízovým králem soutěže a dnes bylo vidět, proč tomu tak je. Už jsme takto ztratili zápasy asi čtyřikrát. Kdybychom byli zkušenější, mohli jsme mít třeba o šest až osm bodů víc. Jablonec velmi uznávám, jsou herně lepší než my. Před zápasem bych asi na dělbu bodů přistoupil a remíza je nakonec spravedlivá. Ale teď nás výsledek mrzí, když bylo vítězství tak blízko. Udělali jsme zbytečnou chybu. Vilém (Fendrich) nás nejdřív podržel, chytil dva, tři góly. Ten vyrovnávající gól mu vyčítat nebudu, prostě se tak rozhodl a šel klukům pomoci. Měl to možná chytit do rukou a nevyrážet."

Jablonec - Hradec Králové 1:1 (0:0)

Branky: 89. Ikaunieks - 70. Kubala.
Rozhodčí: Proske - Kotík, Slavíček - Kocourek (video). ŽK: Štěpánek, Zelený - J. Rada, Fendrych, Kodeš, Kubala. Diváci: 1485.
FK Jablonec: Hanuš - Černák, Martinec, Štěpánek (83. Nykrín), Zelený - Hübschman - Kratochvíl (83. Ikaunieks), Považanec (68. Pleštil), Houska (75. Kadlec), Malínský (83. Smejkal) - Silný. Trenér: P. Rada.
FC Hradec Králové: Fendrich - Klíma, Král, Čech - Mejdr, Kodeš, J. Rada (65. Soukeník), Novotný - Kubala (90. Doležal), Rybička (88. Vašulín), Vlkanova. Trenér: Koubek.

FORTUNA:LIGA – 24. kolo:
Zlín – Plzeň 1:2
Ostrava – Liberec 1:1
Pardubice – České Budějovice 3:3
Olomouc – Bohemians 0:0
Mladá Boleslav – Karviná 1:0