Červená karta všechno změnila. Hradec padl s Jabloncem 1:4

4. března 2023

Hradečtí fotbalisté ve 22. kole Fortuna ligy prohráli s Jabloncem 1:4. Do kabin šli Votroci spokojení poté, co je svou premiérovou ligovou trefou poslal do vedení Filip Novotný. Druhý poločas však začal pro hradecké fotbalisty hororově. Pavol Bajza sice nejprve zneškodnil penaltu, o pár minut později však musel po faulu mimo vápno předčasně do sprch. Nejlepší střelec Jablonce Jan Chramosta navíc přímý volný kop fantasticky proměnil a za pět minut poslal hosty do vedení Pavel Šulc. V závěru přidal Jablonec ještě dva góly, a to ještě hosté neproměnili druhou penaltu v zápase.

Výborný Bajza

Úvod patřil Jablonci. Patrák, který nastoupil místo zraněného Černáka vůbec poprvé v ligové základní sestavě Jablonce, se hned v páté minutě ocitl sám před brankářem Bajzou, ale trefil jen jeho nohu. Na druhé straně po rychlém brejku střílel ve skluzu Kubala, ale míč zastavilo břevno.

Ve 34. minutě obrana hostů zaváhala s odkopem, k míči se uvnitř šestnáctky dostal Novotný a prudkou střelou z voleje k tyči nedal brankáři Hanušovi šanci. Pro Filipa Novotného to byla premiérová trefa v lize. Vyrovnat mohl ještě do přestávky Patrák, ale i jeho druhý pokus Bajza zneškodnil. Brzy po změně stran Novotný poslal k zemi unikajícího Šulce a rozhodčí Zelinka nařídil penaltu. Ale Sejk, který dal při posledních dvou startech tři branky, z pokutového kopu Bajzu nepřekonal.

Dvě červené

V 55. minutě utekl nepozorně hrající královéhradecké obraně Považanec, Bajza proti němu vyrazil před šestnáctku, zastavil ho faulem, a protože to bylo ve vyložené šanci, uviděl červenou kartu. Jeho místo mezi tyčemi zaujal Reichl a než si sáhl na míč, Chramosta ho překonal parádní trefou z přímého kopu. O pět minut později náhradní gólman vyrazil Sejkovu střelu, ale dobíhající Šulc strhl vedení na stranu Severočechů. Vzápětí měl srovnání na kopačce Kubala, ale brankář Hanuš hosty podržel.

Východočeši se i v deseti hnali dopředu, ale hra vabank jim nevyšla. Hosté snadno pronikali do otevřené obrany. V 81. minutě Chramosta vstřelil svůj desátý gól v tomto ligovém ročníku a o čtyři minuty později na další přihrál Polidarovi, který uklidil balon do prázdné branky.

A to ještě Reichl zmařil další velké šance Sejka a střídajícího Jovoviče. V nastaveném čase zneškodnil po vyloučení Leibla i penaltu v podání Hübschmana, jednačtyřicetiletý veterán se tak nestal nejstarším střelcem samostatné ligové historie.

FC Hradec Králové - FK Jablonec 1:4 (1:0)
Branky: 34. Novotný - 60. a 81. Chramosta, 65. Šulc, 85. Polidar. Rozhodčí: Zelinka - Kotalík, Dohnálek - Batík (video). ŽK: Ryneš, Leibl. ČK. 55. Bajza, 90.+9 Leibl (všichni Hradec). Diváci: 676.
Hradec: Bajza - Klíma, Kodeš, Leibl - Gabriel, Kučera, Pudhorocký (59. Reichl), Novotný (71. Trusa) - Smrž - Ryneš, Kubala (82. Matěj Koubek). Trenér: Miroslav Koubek.
Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Souček - Šulc, Považanec, Hübschman, Polidar (90.+5 Štěpánek) - Patrák (60. Jovovič) - Chramosta (87. Ikaunieks), Sejk (90.+5 Surzyn). Trenér: Horejš.