Úterý

17. září 2024

Nyní

15.2ºC

Zítra

23.3ºC

Svátek má

Naděžda

Cesty města a její multimediální nadstavba K Salonu republiky

4. dubna 2024

Expozice Muzea východních Čech v Hradci Králové (MVČ) Cesty města, nabízí pestré možnosti využití volného času pro širokou veřejnost. Po představení prvních dvou témat expozice – K městu českých královen a K pevnosti v únorovém vydání Salonek, se seznámíme s multimediálními prvky v nejrozsáhlejší části K Salonu republiky, jejíž autorkou je Pavla Koritenská.

Historie města zde plynule navazuje na minulé vzpomínané pevnostní období a návštěvník vstupem do expozice vkráčí do epochy bourání pevnosti na konci 19. století a sleduje přerod Hradce Králové v nové moderní město. Dějová linka vede na hranici poloviny století 20. Tato tematická část expozice se rozkládá ve dvou sálech druhého patra budovy a představuje tak nejrozsáhlejší celek.

První sál se vyznačuje architektonickou střízlivostí a čistotou, kdy se návštěvníci ocitnou mezi kulisami staveb navržených architekty Janem Kotěrou a Josefem Gočárem. Právě uvnitř repliky jednoho z Kotěrových kiosků zdobících ústí Pražského mostu mohou návštěvníci zalistovat prostřednictvím dotykových obrazů ve více než stu fotografiích ze Sbírky MVČ dokumentujících významné události, které se ve městě odehrály v 1. polovině 20. století.

Stejně tak mohou shlédnout z repliky části již zmiňovaného mostu na vodní hladinu a prohlédnout si sérii snímků spjatých s plovárnami a trávením volného času obyvatel Hradce Králové v letním období. Nepřehlédnutelnou součástí expozice je v této části 2 D a 3 D projekce územního, správního a architektonického vývoje města, již mohou návštěvníci sledovat z repliky tak zvaného Gočárova schodiště. Tato projekce zachycuje proměnu města od roku 1850 do současnosti a její přidanou hodnotou jsou 3 D modely vybraných staveb města, které vznikly právě pro potřeby expozice.

Druhý sál vzbuzuje při prohlídce zcela odlišné dojmy. Návštěvník se ocitá v kulisách náměstí, které ho vtáhne do atmosféry života v Hradci Králové v období první republiky (1918 –1938), kdy prostřednictvím autentických obchodů, kavárny, proměňujícího se denního a nočního režimu osvětlení, ruchů města a také biografu, může okusit, jak se lidé ve městě před 100 lety cítili. Právě biograf představuje z hlediska multimediální nadstavby expozice ohromný potenciál. Každý návštěvník zde má možnost vybrat si a spustit dokumentární filmy zachycující zajímavé okamžiky v životě obyvatel města. Navíc umožňuje proměnu promítaných snímků, aby měli důvod se vracet.

Se stejnou myšlenkou autoři do expozice zakomponovali velmi zajímavou a atraktivně vyhlížející projekční plochu, kdy jsou na sklo výlohy koloniálu promítány snímky z 20. až 40. let 20. století, které MVČ poskytla za účelem prezentace veřejnost. Smyslem snímků je prezentovat Hradečáky na dobových momentkách, na pozadí se objevují dominanty města nebo charakteristická místa, která pozná při procházce městem snad každý.

V nejbližší době bude tento interaktivní multimediální prvek rozšířen o novou mapu s příběhem (Story Map) dokumentující působení živnostníků v oblasti módy v Hradci Králové právě v období první republiky. Jde o přehled obchodů a jejich sortiment doplněný o dochované fotografie a reklamu z oblasti pánské a dámské konfekce, módních salónů, kožešnictví, kloboučnictví, obuvi a služeb, jako jsou prádelny a mandlovny.

Aby byla prohlídka expozice Cesty města přístupná i zahraničním návštěvníkům, připravili pracovníci MVČ prohlídkovou trasu vedenou audioprůvodcem v českém, anglickém, německém a polském jazyce. Pokud navštívíte audioprůvodce využijí, dozví se informace, které se na výstavní textové panely nevešly, výklad mohou poslouchat se sluchátky nebo bez nich. Kdo preferuje čtený text, může si vypnout zvuk a informace si číst. Zároveň jsou součástí jednotlivých zastavení fotografie významných sbírkových předmětů umístěných v expozici nebo těch, které dokonale vystihují a do expozice se nevešly.

Zdeňka Kulhavá
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Zdeňka Kulhavá, Miroslav Beneš