Čtvrtek

21. listopadu 2024

Nyní

0.5ºC

Zítra

2.5ºC

Svátek má

Albert

Církev nemá být na straně těch, kteří brání rovnoprávnosti, říká kněz Petráček

9. ledna 2024

Je katolickým knězem, teologem, církevním historikem a mužem, který se nebojí říct, co si myslí. V loňském roce dostal výpověď od vedení Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy poté, co veřejně podpořil manželství pro všechny. Školu nyní kvůli výpovědi dokonce zažaloval. V rozhovoru pro Salonky zdůraznil, že si za svými názory stojí. Církev je podle něj v některých názorech příliš zpátečnická. „Myslím si, že církev má z minulosti co napravovat a nemá být na straně těch, kteří brání rovnoprávnosti,“ říká v podcastu držitel medaile města Hradec Králové Tomáš Petráček.

Tomáš Petráček v úvodu rozhovoru potvrdil, že je moderním člověkem, který boří mýty o kněžích. Prozradil, že na Malšovický stadion, kde mají Salonky nové natáčecí studio, chodil fandit hradeckým fotbalistům už v 80. letech minulého století. „Musím se přiznat, že jsem na novém stadionu na fotbale ještě nebyl, musím to zlepšit. Můj vztah ke sportu je veskrze pozitivní, nedokázal bych bez něj fungovat. Fotbal chodím aktivně hrát každý týden. Vzhledem k tomu, že v naší partě je většina kluků o 15 až 30 let mladších, než jsem já, tak jsem upřímně rád, že to vždycky přežiju,” říká s úsměvem Tomáš Petráček.

V další části rozhovoru hovoří Petráček o vánočním období, a to nejen z pohledu křesťanství. „Pro mě je to fáze zklidnění, ztišení, zpomalení oproti těm letním aktivitám,“ vypráví mimo jiné Tomáš Petráček, který o Vánocích vypomáhá při bohoslužbách v příhraničních oblastech na Trutnovsku. Jinak už ale sám sebe považuje za kovaného Hradečáka. Působí jako univerzitní kaplan při kostele Nanebevzetí Panny Marie na hradeckém Velkém náměstí a na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové vede katedru kulturních a náboženských studií. I proto si velmi váží medaile města Hradec Králové, kterou loni 28. října převzal z rukou primátorky Pavlíny Springerové.

V podcastu se Tomáš Petráček nevyhýbal ani nepříjemným tématům. Například vysvětloval, jak to podle něj bylo s jeho vynuceným odchodem z Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy. Zatímco vedení fakulty to odůvodnilo snahou šetřit, podle samotného hradeckého kněze posloužily úspory pouze jako záminka. Výpověď spojuje například s tím, že otevřeně podpořil manželství pro všechny. „Přijde mi hloupé, že se církev staví do role hlavního ideologa boje proti manželství pro všechny. Je to nešťastné, protože žijeme v sekulární zemi, kde drtivá většina obyvatel nejsou věřící. A to je ještě velmi sporné, na kolik jsou tyto náboženské principy založené na Bibli. Nejvíc mě na tom mrzí taková ta neschopnost podívat se na svět očima druhých, což by přitom měla být základní křesťanská kvalita,“ říká v podcastu Tomáš Petráček.

Podle něj jde v případě manželství pro všechny zejména o to, aby se homosexuální menšina cítila v české společnosti rovnoprávně a bezpečně. „Když si ještě uvědomíme, že se právě církev v minulosti často podílela na brutální represi vůči této menšině, tak si myslím, že má spíš co odčiňovat, než aby byla pořád na straně těch, kteří té rovnoprávnosti brání,” vysvětluje svůj postoj hradecký kněz. Podle svých slov by podpořil i možnost, aby si stejnopohlavní páry mohly adoptovat děti. „Mě před pár lety překvapilo, když v rádiu mluvili o draftu v NHL a říkali tam, že Los Angeles Kings draftovali hokejistu, kterého vychovaly dvě ženy. Když dvě ženy společně vychovají hokejistu, tak to silně nabourává takové ty stereotypy,” směje se Petráček.

V jakých dalších otázkách by mohla být církev modernější? Co si myslí o povinném celibátu pro kněží v katolické církvi? A v čem je církev podobná armádě? Poslechněte si celý podcast s Tomášem Petráčkem a dozvíte se toho ještě mnohem víc.