Čtvrtek

19. září 2024

Nyní

21ºC

Svátek má

Zita

Co bude dál s Královéhradeckým krajem? To nejlepší z předvolební debaty

včera

Ostré slovní přestřelky, rozpaky při odpovědích i smích diváků v sále provázely Velkou předvolební debatu kandidátů na hejtmana Královéhradeckého kraje, kterou minulý čtvrtek uspořádaly Salonky HK ve spolupráci se Sítí aktivních občanů HK a Milionem chvilek HK. Pozvání přijali zástupci sedmi politických uskupení, které všechny mají šanci na vstup do zastupitelstva. Podívejte se na záznam celé debaty nebo si přečtěte v našem textu o tom nejzajímavějším, co se v předvolební debatě událo.

Několik desítek lidí přímo v sále hradecké kavárny Artičok a do dnešního dne už také tisícovky lidí na sociálních sítích viděly Velkou předvolební debatu kandidátů na hejtmana Královéhradeckého kraje. Ta se uskutečnila minulý čtvrtek v hradecké kavárně Artičok a z celkem 13 kandidujících uskupení přijali pozvání zástupci sedmi stran. Debaty se zúčastnil někdejší hejtman a aktuální lídr kandidátky HLAS samospráv – pro spravedlivý rozvoj Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán, kandidát na hejtmana za koalici SPD, Trikolory, PRO a Svobodných Rostislav Jireš, současný první náměstek hejtmana a volební lídr Pirátů Pavel Bulíček, starosta Hronova a kandidát na hejtmana za hnutí ANO Petr Koleta, poslanec a dvojka na kandidátce Čtyřkoalice STAROSTOVÉ, TOP 09, HDK a LES Matěj Ondřej Havel a současný hejtman a lídr kandidátky Silní lídři pro kraj, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a Východočeši Martin Červíček. V sále tak nechyběl žádný z favoritů krajských voleb, aspoň podle toho, co ukázal srpnový průzkum agentury Kantar CZ a společnosti Data Collect pro Českou televizi.

V první části debaty si každý z řečníků vylosoval tři otázky, na které odpovídal. Nejvíce se řešilo zdravotnictví, sociální služby a doprava. V druhé části odpovídali kandidáti na jeden konkrétní individuální dotaz. Martin Červíček vysvětloval kauzu svého stranického kolegy a bývalého ředitele krajského domova pro seniory v Tmavém Dole Antonína Stanislava. "Jakmile jsme se dozvěděli první věci, nařídili jsme pětiletou kontrolu," uvedl Červíček a dodal, že do budoucna není přijatelné, aby významné krajské zařízení vedl člověk, který zároveň pracuje na ministerstvu. Martin Hanousek poté vysvětloval, proč tentokrát nemají Zelení společnou kandidátku se sociální demokracií. "Jsem pro to, aby se demokratické strany do koalic spojovali. My jsme jednali o koalici takřka se všemi demokratickými stranami, bohužel se nám tentokrát nepodařilo dohodnout," řekl Hanousek. Poslanec Matěj Ondřej Havel odpovídal na dotaz, zda souhlasí s lídrem Čtyřkoalice Rudolfem Coganem v tom, že veřejná doprava v kraji by měla být zdarma. "Nesouhlasím s tím a nemáme to v programu. Nedává to smysl," řekl Havel k nápadu, který Cogan představil v předchozí debatě na TN Live.

Petr Koleta hájil předvolební slogan hnutí ANO, které na billboardech slibuje, že lidem vrátí, co jim vláda vzala. A to přesto, že ve vedení kraje by měl v případě zvolení úplně jiné kompetence, než má vláda. "Má to několik rovin, například lidskou, že pokud něco slíbím, tak to budu dodržovat. To současná vláda nedělá," uvedl Koleta. Pavel Bulíček z Pirátů poté vysvětloval, proč jeho strana na rozdíl od parlamentních voleb ve své povolební strategii nevylučuje koalici s hnutím ANO. "To, že jsme to nedali do povolební strategie neznamená, že bychom s hnutím ANO do koalice šli. Preferujeme koalici na stávajícím modelu. Před čtyřmi lety mi ANO nabídlo post hejtmana a i tak jsem to odmítl a dali jsme přednost koalici s demokratickými stranami," řekl Bulíček.

Rostislav Jireš poté hájil kontroverzní billboard SPD, na kterém je muž tmavé pleti v zakrvácené košili s nožem v ruce a text „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ,chirurgové‘ z dovozu“. V krajských nemocnicích přitom pracují desítky cizinců, bez kterých by mělo krajské zdravotnictví opravdu velký problém. "Je to alegorie k migračnímu paktu. S lékaři tmavé pleti to nemá nic společného, například můj urolog je Jemenu," řekl Jireš. Zmíněný billboard v další části debaty všichni ostatní kandidáti označili za rasistický. Jako poslední hájil Jiří Štěpán koncept mobilních ordinací a zájem mladých lékařů o práci v nich. "Obce nabízejí pobídky a nedaří se jim přilákat mladé lékaře. U mobilních ordinací je ta výhoda, že mladý lékař může bydlet v Hradci Králové a za pacienty s ordinací pouze dojíždět," řekl Štěpán.

Ve třetí části debaty pokládali kandidáti dotazy některému ze svých politických konkurentů. Nejvíce dotazů mířilo na Rostislava Jireše z SPD. Martinu Hanouskovi například vysvětloval, jak se jako bývalý člen strany Zelených dostal přes ČSSD až do SPD. "Dostal jsem rozum," odpověděl krátce.

Ve čtvrté části odpovídali všichni kandidáti na sadu otázek pomocí zelených a červených karet. Zatímco v některých tématech se shodli, u jiných to bylo zcela jinak. Všichni kandidáti by například chtěli bojovat za zachování provozu dětských ozdravoven, podpořili by finančně budování poliklinik v menších městech našeho kraje a pokusili se tak zvýšit dostupnost zdravotnické péče v kraji, podpořili by vznik další zdravotnické školy nebo parkovacího domu u fakultní nemocnice. Více než polovina kandidátů pak souhlasila s názorem, že by bylo pro Českou republiky výhodnější snížit počet krajů a ve východních Čechách vytvořit jeden společný i s Pardubicemi. Velmi rozdílné byly pak názory na další zkapacitnění domova pro seniory U Biřičky, na kvalitu veřejné dopravy v kraji nebo dotování sdílených kol v různých městech Královéhradeckého kraje.

Čtvrtou část ukončila otázka na možné povolební koalice a poté dostali prostor pro otázky diváci v sále. Celou debatu pak zakončili kandidáti půlminutovým proslovem, ve kterém se mohli obrátit přímo na voliče ať už v sále, nebo ty, kteří sledovali debatu online.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Lucie Javůrková