Čtvrtfinále srovnáno! Liberec setnul dvě minuty před koncem Kevin Klíma

20. března 2023

Druhý čtvrtfinálový souboj bavil diváky v ČPP Aréně snad ještě více oproti tomu prvnímu. Souboj plný šancí a emocí hraný ve skvělé atmosféře přitom měl podobný průběh jako v neděli. I v pondělní večer totiž Hradec vedl, a to dokonce o dvě branky. Severočeši ale dokázali i dvoubrankové manko stáhnout a pomalu to vypadalo na prodloužení. Jenže Mountfield spasil v čase 57:58 z pravého kruhu Kevin Klíma a dorovnal stav série.

Po porážce 2:4 v prvním čtvrtfinálovém utkání sáhl trenérský štáb k několika změnám. Nejvýraznější byla na brankářském postu, neboť svoji premiéru v play-off si odbyl gólman Matěj Machovský. Ze sestavy navíc vypadl kapitán Radek Smoleňák, jehož místo zabral Radek Pilař.

Začalo se přesně v takovém tempu, jaké se očekávalo. Živější byl bezpochyby Hradec, náznaky šancí však ale končily buď nepřesností nebo libereckým blokem. Výrazně aktivnější vstup do duelu mohli domácí stvrdit v polovině 7. minuty, kdy po dobré práci Eberleho tlačil ve skrumáži na brankovišti puk pod Kváčovým betonem Cingel, pomalý kotouč ale skončil přesně na čáře, odkud jej odehrál Derner.

Lvi drželi fakticky celou první třetinu svoje tempo, se kterým měli Tygři problémy. Severočechy však zachraňoval často Petr Kváča, zaskvěl se i na konci 16. minuty po Okuliarově dorážce zpoza brankoviště.

Pokud někdo přišel na tribunu na startu druhé třetiny později, tak přišel o vedoucí gól Mountfieldu. A bylo to hodně podobné nedělnímu gólu, včetně střelce. McCormack nahodil od mantinelu před branku, kde byl rozjetý Lukáš Cingel. Od jeho nohy se puk odrazil za brankovou čáru, a protože nedošlo k úmyslnému kopnutí nohou, tak i po konzultaci s videorozhodčím to bylo v čase 20:20 1:0.

Svěřenci trenéra Augusty se ale zvedli a pořádně kousali. Machovskému kolikrát pomohlo i štěstí, když chyběl Libereckým větší klid v koncovce. Rozhodně se ale bylo na co dívat z obou stran. Hradec mohl odskočit na dvě branky v první přesilové hře, kterou sehrál velmi dobře, leč bez gólového efektu.

Na druhou branku si natěšená ČPP Aréna musela počkat až do druhé poloviny zápasu. McCormack nahodil prudký kotouč na branku, jako první jej tečoval clonící Okuliar a Kváča jenom poslal puk před sebe, kde byl ale připraven na úspěšnou dorážku Kevin Klíma. Přestože si Liberec vzal coach challenge na potenciální hru vysokou holí od slovenského forvarda, zásah platil.

Lvi posléze nevyužili přesilovou hru pět na tři dlouhou 67 sekund a ve svém prvním oslabení v utkání hned inkasovali. Nejprve Bulíř trefil od modré tyč, v čase 35:49 se ale ze stejného místa prosadil TJ Melancon. Hůře mohlo být pro domácí hned záhy, když po McCormackově chybě byl rázem sám před brankou Najman, nadvakrát ale Machovského nepřekonal. Obecně měli Hradečtí v posledních minutách hodně namále, do třetí třetiny ale stále vstupovali s vedením 2:1.

To ale dlouho netrvalo. Domácí obrana ve 44. minutě zcela propadla a Flynn narýsoval přímou nahrávku pro Michaela Frolíka, který se vydal do samostatného úniku. Puk mu sice mezi kruhy skoro odskočil z hokejky, přesto si ale našel prostor nad Machovského betonem a z bekhendové kličky srovnal. Ve strhující třetině chybovaly oba týmy a stejně tak jako Hradec, tak i Liberec mohl jít do klíčového vedení.

Důležitým milníkem v utkání bylo vyloučení Okuliara v čase 53:37. Těžký moment za stavu 2:2 Východočeši ustáli a v čase 57:58 zlomili druhý zápas na svou stranu. Byl u toho opět Kevin Klíma, který si zpracoval přihrávku od Okuliara a z pravého kruhu prostřelil Kváču. Liberec sice nic nezabalil a zkusil power-play, které bylo navíc v posledních 10 sekundách umocněno o špatné střídání Lvů. V něm však Flynn netrefil po Balinskisově přihrávce prázdnou branku a bylo hotovo. Série se tak za stavu 1:1 stěhuje pod Ještěd.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Zápas byl opět vyrovnaný a měl podobný průběh jako v neděli. My jsme možná byli o trošičku lepší do přesilovky pět na tři, kterou jsme nevyužili, a tam se to trochu zlomilo. Zase jsme udělali hloupý faul, Liberec nás potrestal a dostali jsme ho na koně. Jsme ale rádi, že máme první bod.“

Patrik Augusta (Liberec): „Další vyrovnané utkání, stav 2:2 vydržel skoro až do konce, ale soupeř tím jedním gólem vyhrál. Myslím, že takových zápasů uvidíme víc. Je to parádní série a těším se na další zápas.“

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 21. Cingeľ (McCormack), 31. Kevin Klíma (Werek), 58. Kevin Klíma (Okuliar, Werek) - 36. Melancon (Birner, J. Vlach), 44. Frolík (Flynn). Rozhodčí: R. Šír, Vrba - Špůr, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 5371. Stav série: 1:1.

Sestavy:

Hradec Králové: Machovský - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, P. Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Jergl, Lalancette, Perret - Okuliar, Kevin Klíma, Werek - Pilař, Zachar, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, Kolmann, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Birner - Flynn, A. Najman, Frolík - Rychlovský, Bulíř,Ordoš - J. Šír, P. Jelínek, J. Vlach - A. Dlouhý. Trenér: P. Augusta.