Derby pro rivala. Hradec vedl jen chvíli, pak se rozjelo Dynamo

21. října 2022

První derby letošní sezony hokejisté Hradce Králové prohráli 2:5. Mountfield před vyprodanou arénou v Pardubicích vedl v duelu 13. kola extraligy po brance Radka Smoleňáka, ale Dynamo, které si výhrou upevnilo vedoucí příčku, čtyřmi góly v řadě zápas otočilo a vykročilo k vítězství. V dresu hostů už jen snížil Christophe Lalancette.

Očekávaný souboj východočeských rivalů začali lépe hokejisté Hradce Králové, kteří ve vyprodané pardubické aréně před 10 194 diváky vstřelili vedoucí gól. Po čtyřech minutách Mountfield, do jehož sestavy se z marodky vrátili obránce Jérémie Blain a útočníci Radek Pilař s Markem Zacharem, využil první přesilovou hru, když kapitán Radek Smoleňák před brankou šikovně usměrnil puk do sítě. Následně gólman Dynama Will betonem vytěsnil zakončení Lalancetta.

Postupně se však začala karta obracet a domácí Pardubice rychle přetočily i skóre. V hlavní roli byla dvojice Robert Kousal, jenž zapsal dva góly a jednu asistenci, a obránce Jan Košťálek, který se jednou trefil i asistoval, a to hned u vyrovnávací branky.

Od vedoucí trefy Smoleňáka uběhlo pět minut, když ránu Košťálka tečoval před brankou Kousal a hradecký brankář Jan Růžička, který po dvou utkáních nahradil Henri Kiviaha, kapituloval. Za dalších 72 vteřin byl obrat dokonán, trefil se Čerešňák. Mountfield v těchto fázích tahal za kratší konec, Dynamo bylo aktivnější a častěji hrálo před brankou hostů.

Ve druhé třetině měl Hradec štěstí, když střela Koffera narazila na tyčku, ale hosté si oddechli jen na chvíli, protože záhy Kousal od mantinelu našel Košťálka, jenž se trefil pod horní tyč. Vzápětí přišla pohledná kombinační akce Pardubic, Radil si před brankou ukázkově vyměnil kotouč se Zohornou a zakončoval do odkryté branky.

Hradečtí hokejisté se pokusili v závěrečné části první vzájemný duel v letošním ročníku zdramatizovat, ale domácí přestáli dvě oslabení i šanci Smoleňáka, kterou zneškodnil Will. Mountfield přece jen snížil na rozdíl dvou gólů. V další přesilovce hosté ještě odvolali brankáře Růžičku a dvojnásobnou početní výhodu využil Lalancette. Víc však už Hradec neuhrál. Naopak Pardubice zásluhou Kousala zvýšily na 5:2 a upevnily si vedoucí příčku v tabulce.

V dalším utkání hokejisté Hradce Králové nastoupí v neděli 23. října před televizními kamerami na ledě Liberce (17.20, ČT sport)

Hlasy trenérů:

Radim Rulík (Pardubice): „K vidění byl hezký hokej, navíc před výbornou kulisou. Oba týmy ctí aktivní hru a myslím si, že na ledě to bylo vidět. Nezačali jsme vůbec špatně, ale zastavila nás využitá přesilovka soupeře. Poté jsme na pět minut vypadli z role. Hosté měli poté ještě jednu šanci, mohli dát na 2:0, ale paradoxně jsme hned vyrovnali a vzápětí dokázali otočit utkání na 2:1. Zápas potom rozhodla naše produktivita ve druhé třetině. Ve zbytku utkání jsme měli hodně vyloučení. Věděli jsme, že to je věc, která nám může zkomplikovat zápas. Chystali jsme se na to, ale úplně se nám to nepovedlo. Celkově ale tým odvedl poctivý a obětavý výkon do defenzivy. V náš prospěch rozhodl zápas také výkon brankáře."

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „V derby se hrál dobrý hokej. My jsme měli výborný vstup, v přesilovce jsme se ujali vedení. Vzápětí jsme měli další šance, které jsme ale nevyužili. Pardubice pak během minuty utkání otočily. Myslím si, že stejný scénář se pak opakoval i ve druhé třetině, kdy jsme si dokázali vypracovat příležitosti, ale nedokázali jsme vyrovnat. A naopak Pardubice nás znovu během minuty dvakrát potrestaly. Od té doby už jsme zápas tlačili do kopce, Pardubice si vše zkušeně hlídaly, proto vyhrály. Jednak byly produktivnější, ale také byly celý zápas silnější v osobních soubojích, ve kterých se takové zápasy rozhodují."

Hokejová extraliga - 13. kolo:

Pardubice - Hradec Králové 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. R. Kousal (Košťálek, Radil), 10. Čerešňák (Říčka, D. Musil), 25. Košťálek (R. Kousal), 27. Radil (T. Zohorna), 57. R. Kousal (Radil, Paulovič) - 4. Smoleňák (McCormack, Lalancette), 56. Lalancette (Lev, McCormack).
Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Axman, Lederer. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. Diváci: 10 194 (vyprodáno).
HC Dynamo Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Cienciala, Poulíček, Paulovič - Matýs, A. Musil, Říčka - T. Urban, Rákos, Koffer. Trenér: R. Rulík.
Mountfield HK: J. Růžička - McCormack, Kalina, Rymsha, Jank, Blain, Nedomlel, Huttula - Lev, Cingel, Okuliar - Jergl, Kevin Klíma, R. Pavlík - Kelly Klíma, Lalancette, Smoleňák - Zachar, Štohanzl, R. Pilař. Trenér: T. Martinec.

Další výsledky:

Karlovy Vary - Kladno 4:3, Mladá Boleslav - Třinec 2:3 v prodl., Vítkovice - Liberec 6:3, Olomouc - Litvínov 5:3, Sparta Praha - Brno 2:3.

1. Pardubice 13 5 4 3 1 39:27 26
2. Vítkovice 13 7 1 2 3 43:33 25
3. Brno 13 6 3 0 4 41:34 24
4. Olomouc 11 6 2 0 3 31:21 22
5. Mladá Boleslav 13 5 3 1 4 30:24 22
6. Liberec 12 2 4 5 1 36:31 19
7. Třinec 11 5 1 2 3 30:27 19
8. Karlovy Vary 12 5 2 0 5 35:40 19