Derby pro Votroky! Hradec zaslouženě porazil Pardubice 2:0

9. března 2024

Královéhradečtí fotbalisté zvládli východočeské derby s Pardubicemi, které na domácím stadionu porazili 2:0. Zápas 24. kola Fortuna ligy svěřenci Davida Horejše začali lépe, gól se jim v prvním poločase vstřelit nepodařilo. Zaplněné domácí tribuny rozjásal až v 57. minutě Čihák, který se prosadil hlavou po centru Krejčího. Druhý gól Hradce vstřelil v 73. minutě Vašulín po dobré individuální akci a chybě domácích při rychlém přechodu do útoku. Votroci tak porazili své rivaly poprvé od podzimu 2021 a v tabulce se jim vzdálili na rozdíl čtyř bodů.

Úvodní výkop měl hostující tým. První střelu utkání si hned v první minutě připsal nabuzený Šašinka. Hradečtí v úvodních minutách hýřili aktivitou a málem se jim vyplatilo i vysoké napadání. Brankář Pardubic Kinský si zahrával s ohněm a jen díky velkému štěstí se balón neodrazil od dotírajícího Vašulína do branky. V osmé minutě se zaplněný Malšák dočkal prvního karetního trestu. Šašinku, který si nabíhal na balón za obranu od Krejčího, stáhl pardubický Ortiz.

Hosté hráli opravdu od podlahy a v 11. minutě se žlutilo už podruhé. Tentokrát kartu vyfasoval Patrák za faul na Čiháka. Delší dobu se poté na hřišti mnoho neudálo. Zajímavou situaci si přichystali Hradečtí v 18. minutě, kdy Čmelík hledal ve vápně Vašulína. Vytáhlý útočník ovšem na balón nedosáhl. Na obou týmech bylo vidět, že především zápas nechtějí prohrát, a tak se nehrála příliš otevřená partie.

Velkou příležitost měli Votroci ve 23. minutě, kdy po skvělém přiťuknutí Vašulína uvolnil na pravém křídle Šašinka. Ten pelášil na Kinského bránu, v posledním možném momentě poslal balón pod sebe na Vašulína. Tomu se v obtížné pozici nepodařilo zakončit. První velká šance Votroků rozproudila tribuny a Hradečtí začali být čím dál tím smělejší směrem dopředu.

Další příležitost Černobílých měl na svědomí Pilař, jeho schovaná střela z vnitřku vápna ale Kinského nepřekvapila. V závěru poločasu se do několika slibných šancí dostali i hosté, Zadražil však do akce jít zatím nemusel. Votroci ve 42. minutě vážněji zahrozili po centru Pudhorockého, zakončení Vašulína v pádu ovšem přesné nebylo. Nic dalšího už úvodní poločas nepřinesl, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu 0:0.

Druhou půli začaly oba mančafty aktivně. První minuty slibovaly do zbytku zápasu zajímavou podívanou. A plný Malšák se konečně dočkal v 57 minutě. Nejprve zahnal hosty nepřesnou rozehrávkou Icha. Poté Hlavatý fauloval na pravé straně Čmelíka a umožnil domácímu celku zahrávat zajímavou standardku. Míče se chopil kapitán Krejčí, který zakrouceným balónem našel hlavu Čiháka – 1:0 pro Hradec! Urostlý stoper se trefil na jaře hlavou už podruhé.

Votroci byli i nadále lepším týmem na hřišti, další velká šance ovšem zatím nepřicházela. Pardubicím se nedařilo nacházet skulinky v dobře organizované hradecké obraně. Po odbráněném rohu v 72. minutě se hosté vydali do rychlého kontru. Jeden z pardubických hráč ovšem zapomněl to nejdůležitější – balón. A tak se do otevřené pardubické obrany vydali Votroci. Vašulín dostal balón na hranici vápna, nechal projet jednoho z bránících hráčů a na poslední chvíli vystřelil.

Jeho umístěná střela zaplachtila za záda Kinského a Hradec se tak ve východočeském derby ujal dvougólového vedení. Pro Vašulína to byl čtvrtý gól v sezóně. Hostujícímu kotli se vývoj zápasu příliš nezamlouval. V závěru zápasu se pardubičtí ultras rozhodli udělat ve svém sektoru táborák. S jejich snahou nesouhlasily bezpečnostní složky, a tak schytali fanoušci Pardubic od hasičů sprchu.

Fortuna liga, 24. kolo. Sobota 9. března 2024, 15:00

FC Hradec Králové - FK Pardubice 2:0 (0:0)

Branky a nahrávky: 57. Čihák (Krejčí), 73. Vašulín (Dancák)

Rozhodčí: Rouček (Hájek, Dresler)

Střely na bránu: 6:4

Rohové kopy: 4:4

ŽK: Pudhorocký, Pilař, Harazim, Čmelík, Koubek - Ortiz, Patrák, Hlavatý, Icha.