Čtvrtek

21. listopadu 2024

Nyní

1ºC

Zítra

2.5ºC

Svátek má

Albert

Díky úspěšné kariéře jsem potkal tři americké prezidenty, vypráví Luboš Kubík

28. dubna 2023

Vyrůstal v Chocni, do profesionálního fotbalu nakoukl v černobílém hradeckém dresu, velké jméno si poté udělal ve Slavii. Největších úspěchů své kariéry ale dosáhl až po emigraci. Nastupoval v italské, francouzské i německé lize a v dresu Fiorentiny si zahrál i proti Diegu Maradonovi. Skvělé výsledky zaznamenal také v reprezentaci. Zahrál si čtvrtfinále na mistrovství světa 1990 a z Eura 1996 dokonce přivezl stříbrnou medaili. Kariéru pak zakončil v USA, když se stal prvním Čechem v tamní MLS. O své bohaté hráčské kariéře, setkání s britskou královnou i třemi americkými prezidenty nebo o svém útěku z Československa hovořil v Klubovně bývalý fotbalista Luboš Kubík.

Do dospělého fotbalu vstoupil Luboš Kubík v Hradci Králové v roce 1981. Místní Spartak hrál v té době druhou nejvyšší soutěž a talentovaného fotbalisty si brzy všimli v pražské Slavii. V červenobílých barvách strávil následujících šest sezon. A odehrál i jeden opravdu nezapomenutelný zápas. Na jaře 1986 nastřílel Bánské Bystrici pět branek. „Byla to taková souhra náhod. Moc jsme nestříleli branky, tak mě trenér postavil do útoku. Na půl sezony jsem tak vytvořil s Ivem Knoflíčkem útočné duo. V Bánské Bystrici nám tam spadlo všechno. Já dal pět branek, Ivo dvě a vyhráli jsme 7:0. Sami jsme z toho byli překvapení,“ vzpomíná Luboš Kubík, který většinu kariéry plnil spíš defenzivní úkoly, na své unikátní střelecké představení.

V roce 1988 společně s již zmiňovaným Ivem Knoflíčkem emigroval z Československa. Původně měli hrát v Anglii za Derby County, protože jim ale komunistická strana dělala problémy, několik měsíců nemohli hrát zápasy nikde. Kubík se nakonec usadil v italské Fiorentině. „Utíkali jsme ze soustředění v Západním Německu v autě bez pasů a s pár markami v kapse. Trošku divoké to bylo. Ztratil jsem rok kariéry, ale angažmá v Itálii bylo pak fantastické. Ve Fiorentině jsem hrál Robertem Baggiem, kapitánem brazilské reprezentace Carlosem Dungou nebo současným koučem AC Milan Stefanem Piolim. A proti mně nastupoval za Neapol Diego Maradona. Bylo strašně těžké ho zadržet, pro mě je to stále fotbalista číslo jedna,“ vypráví Kubík.

Východočeský rodák v dalších částech vzpomíná na úspěšné Mistrovství světa v roce 1990 a zisk stříbrné medaile na Mistrovství Evropy 1996. „Ve finále nám chybělo 13 minut k tomu, abychom se stali mistry Evropy. Do dneška je to největší úspěch českého fotbalu,“ říká Luboš Kubík, který zažil i vynikající poslední etapu své hráčské kariéry. Ve 34 letech přestoupil do amerického Chicaga a stal se prvním českým fotbalistou v tamní MLS. Hned v první sezoně navíc vyhrál s týmem mistrovský titul a sám získal ocenění pro nejlepšího obránce ligy. Ve Spojených státech amerických si Luboš Kubík udělal vynikající jméno a v roce 2010 se tak dokonce jako jediný Čech zúčastnil Mistrovství světa v Jižní Africe – jako asistent trenéra týmu USA. „Předtím jsem dva roky působil u olympijského týmu Ameriky, byl jsem s nimi na olympiádě v Pekingu. Áčko trénoval můj bývalý trenér z Chicaga a další asistenti byli moji bývalí spoluhráči, takže mě přibrali do realizačního týmu. Měl jsem na starosti skautování amerických hráčů v Evropě a sledování soupeřů,“ vypráví Kubík.

Díky hráčským i trenérským úspěchům se potkal s celou řadou významných osobností. „Na Euru 1996 za námi byli v kabině Václav Havel s Věrou Čáslavskou. V Bílém domě jsem byl jednou jako vítěz MLS a podruhé s reprezentací před odjezdem na mistrovství světa. Měl jsem tak možnost podat si ruku s Billem Clintonem, Barackem Obamou i současným prezidentem Joem Bidenem, který v té době dělal viceprezidenta,“ vzpomíná rodák z Vysokého Mýta, který si kromě tří amerických prezidentů podal ruku také s britskou královnou Alžbětou II. nebo Nelsonem Mandelou.

Poslechněte si celou Klubovnu s Lubošem Kubíkem a dozvíte se toho ještě mnohem víc!

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek