Disciplinovaný výkon a skvělý Kiviaho. Hradec přetlačil Kometu

5. února 2023

První únorová neděle se na hradeckém zimním stadionu vydařila po všech stránkách. Domácí Mountfield totiž přivítal brněnskou Kometu a na pátou výhru v řadě mu stačila jediná trefa. Tu obstaral na konci 12. minuty z dorážky Christophe Lalancette. Výborný výkon předvedl taktéž v hradecké brance Henri Kiviaho, pro nějž to byla pátá vychytaná nula v probíhajícím ročníku. Lvi navíc hráli velmi čistě, ani jednou totiž nepustili Kometu do přesilové hry.

Začátek duelu moc hezké podívané nenabízel. Velmi často se přerušovalo, po nešťastném pádu čárového rozhodčího dokonce bylo potřeba spravit síť jedné z branek. Herně na tom byli lépe Hradečtí, více příležitostí ale měla Kometa. Jenže jak Ondráček, tak Flek nedokázali prostřelit Kiviaha. Na konci 12. minuty skórovali domácí, a jak se později ukázalo, branka to byla vítězná.

Werek po přihrávce od Filipa Pavlíka rozjel útočnou akci a přepustil kotouč na levou stranu pro Rosandiče. Jeho střelu sice Furch vyrazil, ale přímo mezi kruhy na dojíždějícího Christophea Lalancetta, který pohotově doklepl do prázdné.

Kometa se do hry dostala více až během druhé třetiny. Měla několik gólových šancí, v oslabení mohli například v polovině 27. minuty srovnat Kollár s Ďalogou, avšak druhý jmenovaný nechal v přečíslení vyniknout Kiviaha v hradecké brance. O necelou minutu později pak zachránila domácího gólmana branková konstrukce po nenápadném nahození Kollára.

Největší příležitost na srovnání si Jihomoravané ale nechali až do poslední minuty. Ve vlastním oslabení opět ujeli do brejku dva na jednoho a Flek našel před brankou volného Vincoura. Proti byl však opět finský brankář ve službách Lvů, který předvedl fantastický zákrok hokejkou.

Hradec hrál velmi čistě, za celý zápas ani jednou nešel do oslabení, čímž eliminoval velkou zbraň brněnského týmu v podobě početních výhod. Stále však nemohl potvrdit svoje vedení a nepodařilo se to ani Chalupovi, který v polovině 43. minuty z úniku nastřelil tyčku.

Kometa měla sice opticky navrch, jenže její hře chybělo zakončení. Za posledních dvacet minut měla dvě střely na branku a v závěru se ani nemohla dostat do očekávaného tlaku, neboť v čase 58:36 dostal za hru vysokou holí dvě minuty Marek Ďaloga. Hradec si pak závěr duelu zkušeně pohlídal a zapsal pátou výhru v řadě.

Hlasy trenérů:

Tomáš Martinec (Mountfield HK): „Byl to vyrovnaný zápas a jsme šťastní za výhru. První a třetí třetinu jsme byli lepší my, ve druhé Kometa. Tam nás podržel brankář, který nám dal šanci zápas vyhrát. Musím pochválit tým za disciplínu, vyvarovali jsme se zbytečných faulů, což byl klíč k vítězství.“

Patrik Martinec (HC Kometa Brno): „První třetinu byl lepší Hradec, zaslouženě ji vyhrál o jednu branku. O přestávce jsme si něco řekli a zlepšili se. Ve druhé třetině jsme měli tři čisté gólové šance, které jsme neproměnili - jak naším neuměním, tak skvělými zákroky Kiviaha. Potom už jsme se nedokázali prosadit přes dobrou obranu Hradce. Musím se zeptat bráchy, jak naučil tým tak fantasticky a čistě bránit, protože tím eliminoval naši největší zbraň, přesilovky.“

45. kolo hokejové extraligy:

Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 12. Lalancette (Rosandič, Werek). Rozhodčí: Hejduk, Obadal - Lhotský, Hynek. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 4478.

Sestavy:

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Kalina, F. Pavlík, Rosandič, Marcel - Lev, Cingeľ, Eberle - Werek, Lalancette, R. Pavlík - Jergl, Kevin Klíma, Perret - K. Lang, Štohanzl, Chalupa. Trenér: T. Martinec.

Brno: Furch - Kundrátek, Ďaloga, Holland, Kučeřík, Ščotka, Hrbas - Horký, Holík, Ondráček - Pospíšil, Kollár, Flek - Koblížek, Strömberg, Vincour - Šalé, A. Zbořil, Zaťovič. Trenér: P. Martinec.