Divadlo Drak oslaví 65 let od založení derniérou inscenace O bílé lani
27. února 2024

Bonbónkem na narozeninovém dortu bude v 19 hodin derniéra inscenace O bílé lani, která je v repertoáru již osm let. Za hudbu k této inscenaci dlouholetý člen uměleckého souboru Jiří Vyšohlíd získal v roce 2016 Cenu divadelní kritiky. Navíc společně s Tomášem Jarkovským a Jakubem Vašíkem byli za autorství tohoto „kusu“ v témže roce nominování na Cenu divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo.
Výjimečným zážitkem pro diváky budou i jedinečné hudební výkony celého souboru divadla, který kromě toho při příležitosti derniéry posílí bývalá členka hradecké filharmonie, houslistka Lenka Brtníková. Po představení si při neformální části večera přítomní účastníci oslav společně zavzpomínají na historii Draku promítáním materiálu z dračího archivu. Pro hosty jej připravil Jiří Vyšohlíd, který je pamětníkem, legendou divadla i stále aktivním členem souboru.
„Jsme rádi, že se Drak dožívá tohoto význačného jubilea ve skvělé kondici a můžeme ho oslavit spolu s jeho příznivci, přáteli a pamětníky z řad bývalých spolupracovníků divadla,“ uvedla Barbora Kalinová, vedoucí marketingu Divadla Drak. Podle Tomáše Jarkovského, ředitele Divadla Drak, během let prošlo Drakem několik generací význačných osobností české loutkové a alternativní scény, kteří dokázali tradici českého loutkového divadla ve své autorské tvorbě inovativně rozvinout i posunout.
„Vytvořili inscenace, které byly novátorské, rezonovaly s aktuálními tématy dané doby a dokázaly oslovit široké spektrum publika u nás i v zahraničí. Jsou to silné kořeny, na něž můžeme i my dál svou prací navázat. V současnosti zůstává Drak stále místem nabitým tvůrčí atmosférou, kde se předávají zkušenosti z jedné generace na druhou, ale i hledačem a objevitelem cest,“ řekl Jarkovský. Současné Divadlo Drak stále rozšiřuje, a to i díky vzdělávacím aktivitám, svou programovou nabídku a usiluje o propojení divadla s jeho diváky.
Podporuje mladé divadelní tvůrce formou rezidenčních pobytů a ve spolupráci s KALD DAMU i zahraničními divadelními školami je například spoluorganizátorem mezinárodního projektu GAUDEAMUS THEATRUM. Mimo jiné je jedním ze tří spolupořadatelů Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY, který je vrcholem hradecké divadelní sezóny. V roce 2010 se divadlo rozrostlo o budovu Labyrintu, která v sobě ukrývá nejen studiovou scénu, ale i výstavní prostory a hernu. Tím dokáže nabízet zajímavý program jak pro rodiny s dětmi, tak pro organizované skupiny. Plenér před divadlem, který nabízí návštěvníkům expozici herních prvků a dvě zážitkové hry, se přes léto stal oblíbeným místem pro trávení volného času.
„Spolu s autorskou tvorbou je jednou z neoddiskutovatelných deviz Divadla Drak od nepaměti přátelská a rodinná atmosféra, za kterou se k nám návštěvníci a diváci po generace vrací. Pro nás jako tvůrce je to skvělá motivace, ale i závazek do budoucna,“ dodal ředitel Draku Jarkovský. Drak byl založen v Hradci Králové v roce 1958 pod názvem Hradecké, později Východočeské loutkové divadlo. O deset let později k původnímu názvu přibyl akronym DRAK.
Lze jen hádat, zda skrývá význam divadlo rozmanitostí, atrakcí a komedie, nebo divadlo radosti, potěšení a kouzel. Pod novým názvem se pak Drak stal známým nejen v bývalém Československu, ale i v zahraničí. Hned od počátku se divadlo soustředilo na tvorbu pro děti a mládež. První inscenací Divadla Drak byly Kouzelné pantoflíčky s premiérou v únoru 1959. Stálé scény se divadlo dočkalo až v roce 1963 ve zrekonstruované budově bývalého Studentského domova v Hradební ulici 632, kde sídlí i dnes po 65 letech.
Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Milan Hajn, Jiří N. Jelínek