Pátek

4. dubna 2025

Nyní

15.2ºC

Zítra

16.7ºC

Svátek má

Ivana

Do hradeckých ulic se ještě před létem vrátí sdílené elektrokoloběžky

10. dubna 2024

Do Hradce Králové by se po třech letech měly vrátit sdílené elektrokoloběžky. Hradecká radnice se dohodla na podmínkách se společnostmi Lime a TO-MI electro. Pokud dohodu schválí zastupitelstvo, měla by každá ze dvou firem v Hradci do června rozmístit stovku koloběžek. Uživatelé budou muset koloběžky vracet na stejná místa, kde jsou už nyní stanice sdílených kol Nextbike. Maximální rychlost koloběžek bude omezena na 20 km/h, radnice zároveň vymezila několik míst, kam budou mít koloběžky vjezd zakázaný. Na rozdíl od sdílených kol budou uživatelé muset platit za jízdu od první minuty.

Hradeckou radnici v minulých měsících oslovili dva provozovatelé sdílených elektrokoloběžek, kteří projevili o působení ve městě zájem. Jedná se o společnosti Lime a TO-MI electro. „Následovala řada jednání, výsledkem kterých je návrh dohody. Ta určuje přísné parametry fungování elektrokoloběžek v našem městě, a to především v souladu s vyhláškou o místních poplatcích, informovala dnes novináře hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). 

Zmíněná dohoda například povoluje umístit po městě dočasně 100 kusů elektrokoloběžek jednou společností. Maximální počet takových strojů po městě je stanoven na 300. Žádná třetí společnost zatím ale město neoslovila, v hradeckých ulicích tak zatím bude maximálně 200 koloběžek. Návrh dohody včera schválili městští radní. Definitivně ho musí na konci dubna schválit hradecké zastupitelstvo. Pokud se tak stane, mohly by se koloběžky v hradeckých ulicích objevit během jednoho měsíce. Hradečáci by tak mohli začít využívat sdílené elektrokoloběžky zhruba od začátku června.

Sníží se maximální rychlost, stanice budou stejné jako pro sdílená kola 

Stanoviště, na kterých budou elektrokoloběžky parkovat, budou shodná s parkovací zónou pro sdílená kola Nextbike. Koloběžku tak nebude možné vrátit na žádném jiném místě, pouze na určených stanovištích. Ta budou podléhat místnímu poplatku za užívání veřejného prostranství, který je v tomto případě tři koruny za metr čtvereční za den. „V dohodě je navíc uvedena také maximální povolená rychlost, která byla z původních 25 km/h snížena na 20 km/h. Ve vybraných zónách je tato rychlost navíc snížena na 15 km/h. Jsou ale i lokality, do kterých budou mít elektrokoloběžky zákaz, jako jsou například Jiráskovy, Žižkovy či Sukovy sady, podchod Karla IV. nebo náplavka u Labe,“ uvádí Karel Vít, vedoucí odboru rozvoje města Magistrátu Hradce Králové. Spolu s tím by provozovatelé také měli městu pravidelně poskytovat data o provozu.

Zákazové zóny:

Jiráskovy sady
Žižkovy sady 
Sukovy sady
všechny hradecké hřbitovy 
podchod Karla IV. 
ochozy na Benešově třídě
náplavka u Labe 

Zóny s omezením maximální rychlosti:

historické centrum městské památkové rezervace
pěší zóny (Riegrovo nám., S. K. Neumanna, Dukelská, Čelakovského, Masarykovo nám., Švehlova)
Šimkovy sady
ulice V Lipkách
stezka mezi ulicí Baarova a městským okruhem
stezky na pravém břehu Labe v úseku Labský most – most u soutoku
podchodu u soutoku včetně mostu a úseku stezek u zastávek MHD u fakultní nemocnice
oblast před Gočárovými školami
prostor u Zimního stadionu k Fortně
lávka přes Orlici a úsek kolem UHK
prostor před OC Futurum
podjezd pod železničním mostem na Plácky
nová lávka u Aldisu

V dohodě město také stanovilo pravidla pro odstranění koloběžek, nebudou-li odstaveny řádně na místech k tomu určených. Přeparkování koloběžek bude zajišťovat provozovatel, a to bez zbytečného odkladu. V pracovní dny od 8 do 18 hodin musí být koloběžka přeparkována na stanoviště do čtyř hodin. Ve zbylých časech v pracovní dny, o víkendech a svátcích to lze do osmi hodin. „Pokud tak provozovatelé neučiní, bude odtah stroje muset zajistit město. Koloběžky budou ukládány na letišti, provozovateli budou následně vráceny za úhradu nákladů na odtah, které v případě jedné koloběžky činí 260 korun,“ popisuje vedoucí Karel Vít. V případě, že bude koloběžka tvořit překážku nebo bránit silničnímu provozu, bude ji provozovatel muset odstranit neprodleně. V případě, že tak neučiní, bude odstraněna vlastníkem komunikace na náklady provozovatele. Město neponese žádnou odpovědnost za škodu vzniklou při provozu sdílených koloběžek.

Elektrokoloběžky byly v Hradci Králové naposledy v roce 2021, společnosti Lime a Bolt tehdy své stroje z města stáhly poté, co město stanovilo poplatek pro stanoviště sdílených dopravních prostředků na tři koruny za metr čtvereční za den. Nynější provozovatelé se nově zavázaly poplatek akceptovat.

Sdílená kola chce město nadále dotovat, elektrokoloběžky nikoliv

V souvislosti s návratem sdílených elektrokoloběžek do hradeckých ulic vedení města řešilo také otázku případné finanční podpory. Podle primátorky Springerové panuje na radnici shoda na tom, že by měla pokračovat podpora sdílených kol Nextbike, díky které mají uživatelé prvních 15 minut zdarma. Současná dohoda skončí na konci června. „Budeme jednat, ale myslím si, že bude velká shoda na tom, že budeme chtít spolupráci s Nextbikem prodloužit. Ze zdravotního i enviromentálního důvodu chceme finančně podporovat jen sdílená kola, nikoliv elektrokoloběžky nebo případná elektrokola," uvedla primátorka. Za jízdu na elektrokoloběžce tak budou muset Hradečáci platit od první minuty. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Salonek